Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Zmarł adwokat Andrzej Marcinkowski

Zmarł adwokat Andrzej Marcinkowski

W wieku 81 lat zmarł adwokat Andrzej Marcinkowski. Urodził się w Poznaniu 28 lutego 1929 roku. Jego ojciec zginął w Katyniu; miał stopień kapitana artylerii. Do ?Szarych Szeregów? A. Marcinkowski wstąpił w Wilnie w 1942 roku. Od czerwca 1942 do końca Powstania Warszawskiego mieszkał w Warszawie, gdzie uczęszczał do tajnego gimnazjum im. Stefana Batorego, był członkiem tajnego harcerstwa – 3 kompania batalionu ?Zośka?.

W 1950 roku ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Poznańskim. Na tejże uczelni uzyskał absolutoriom z socjologii. Na aplikację adwokacką, którą odbył w latach 1957- 1960 dostał się dopiero po Czerwcu 1956 roku. Wcześniej jego wielokrotne starania były bezskuteczne.
Od 1 lipca 1960 do 31 marca 1991 roku był członkiem Zespołu Adwokackiego nr 12 w Poznaniu, zajmując się wyłącznie praktyka cywilną. Wieloletni działacz ORA w Poznaniu i NRA. Był wykładowcą prawa cywilnego, rodzinnego i procedury cywilnej dla aplikantów adwokackich izby wielkopolskiej.
Adwokat Andrzej Marcinkowski został w 1995 roku powołany przez prezydenta RP Lecha Wałęsę na stanowisko podsekretarza, a w 1997 roku sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Uhonorowany Krzyżem Komandorskim Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Autor wielu publikacji w ?Państwie i Prawie?, ?Nowym Prawie?.” Przeglądzie Sądowym” i ?Palestrze”. Jak sam podkreślał w czasach PRL nie należał do żadnej organizacji młodzieżowej, ani partii politycznej. Zasiadał w Radzie Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim.
Pogrzeb odbędzie się w Poznaniu we wtorek 23 marca.

Sprawdź także

Giną ostatnie słonie

Jestem zrozpaczony. Kanadyjski koncern naftowy ReconAfrica pustoszy mój dom – sanktuarium afrykańskiej przyrody w delcie …