Najnowsze informacje
Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Zmarł adwokat Tadeusz de Virion

Zmarł adwokat Tadeusz de Virion

Znany adwokat Tadeusz de Virion zmarł w wieku 84 lat w warszawskim szpitalu po długiej chorobie.

Występował jako obrońca w najgłośniejszych procesach. Był też pierwszym niekomunistycznym ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej w Wielkiej Brytanii. De Virion urodził się w 1926 r. Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. W 1944 r. brał udział w Powstaniu Warszawskim. Był nie tylko prawnikiem, od 1990 do 1993 r. pełnił funkcję pierwszego (po II wojnie światowej) niekomunistycznego ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Wielkiej Brytanii. W latach 1990-1991 był także akredytowany w Republice Irlandii. Był członkiem Trybunału Stanu w latach 1989-1991 i 1993-2005. Występował jako obrońca w najgłośniejszych procesach. W 1965 r. bronił skazanego na śmierć w tzw. aferze mięsnej Stanisława Wawrzeckiego. Bronił też opozycjonistów w stanie wojennym. W III RP był obrońcą w procesach m.in. członków gangu pruszkowskiego, gangu „Rympałka”, był polskim obrońcą Jeremiasza B. „Baraniny”. Reprezentował prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w procesie z gazetą „Życie”.
Ostatnią głośną sprawą, w której występował, było wydanie Belgii na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania Adama G., który zamordował w Brukseli belgijskiego nastolatka. Bronił także w poznańskim procesie b.senatora Henryka Stokłosy.
Został odznaczony m.in. Krzyżem AK, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Adwokatury. Od 1980 r. był również członkiem Zakonu Kawalerów Maltańskich.
Źródło: portal wp, foto: google.

Sprawdź także

Darmowe porady rejentów

Notariusze w najbliższą sobotę będą udzielali bezpłatnych informacji prawnych stacjonarnie, telefonicznie, na czacie oraz w …