Strona główna / Moja kancelaria / Bezprawie policji

Bezprawie policji

To, co się zdarzyło, musi być traktowane jako najbardziej brutalne wkroczenie w sferę intymności i dóbr osobistych innego człowieka – powiedział w piątek w „Faktach po Faktach” profesor Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który skomentował sprawę pani Joanny. Jego zdaniem w Polsce „mamy do czynienia z całym ciągiem zdarzeń, które wyraźnie świadczą o tym, że ludzie stają się bezbronni”.

W ostatnich dniach trwa dyskusja o sprawie pani Joanny, która zdecydowała, że zażyje tabletkę poronną, bo ciąża miała zagrażać jej zdrowiu. Fizycznie i psychicznie poczuła się źle. Powiadomiła o tym swoją lekarkę. W krakowskim szpitalu spotkało ją przesłuchanie i rewizja ze strony policji. Funkcjonariusze zabrali jej laptop i telefon. Sprawę przedstawiły „Fakty” TVN.

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk zaprezentował na konferencji prasowej nagrania, na których zarejestrowano wezwanie na numer alarmowy przez lekarkę pani Joanny oraz przyjęcie zgłoszenia w tej sprawie przez policję. Na pytanie TVN24 o czynności dokonane przez policję w szpitalu Szymczyk odpowiedział, że „jest to normalna procedura w przypadku osób, co do których mamy podejrzenie, że chcą targnąć się na własne życie”.

Safjan: to było najbardziej brutalne wkroczenie w sferę intymności i dóbr osobistych

O sprawie mówił w piątkowym wydaniu „Faktów po Faktach” profesor Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. – Opierając się na tych informacjach, które zdobyłem z mediów, mogę powiedzieć, że sprawa jest wstrząsająca. Odbieram to jako swoistą manifestację czy przejaw zachowań władzy opartych o w gruncie rzeczy działanie i motywy represyjne w stosunku do jednostki – powiedział. Jak dodał, „to jest coś szalenie niepokojącego”.

Widzimy ten przejaw bardzo brutalnego zachowania w stosunku do osoby, która nie popełniła przestępstwa, bo to trzeba wyraźnie powiedzieć. Bezbronna jednostka, która jest postawiona wobec przemocy państwa, całej przemocy państwa – podkreślał Safjan.

– Można powiedzieć, że w tym tkwi pewne symboliczne przesłanie czy uogólnienie. To nie jest pierwsza sytuacja tego rodzaju. Mam czasami wrażenie, jak oglądam i czytam o tych sytuacjach w Polsce, a przecież jest ich niemało, że mamy do czynienia z całym ciągiem zdarzeń, które wyraźnie świadczą o tym, że ludzie stają się bezbronni – zaznaczył gość TVN24.

eraz mamy do czynienia z taką sytuacją. Czy nie jest to przejaw przypadkiem czegoś bardziej generalnego? Mianowicie zachowań władzy, która zaczyna traktować obywateli nie podmiotowo, ale przedmiotowo, zapominając jakby o podstawowych prawach jednostki – mówił.

Więcej na portalu tvn24

Sprawdź także

TK jak Rada Państwa

Kamila Gasiuk-Pihowicz: Trybunał Konstytucyjny był jak Rada Państwa w PRL 24 kwietnia Sejm rozpoczął debatę …