Ładowarki emu.energy
Strona główna / Aktualności / Dezaprobata wobec Dudy

Dezaprobata wobec Dudy

Jak donosi RMF 24 polski sędzia z trybunału w Hadze odmówił spotkania z Dudą. 

Profesor Piotr Hofmański – pierwszy Polak zasiadający w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze – odmówił udziału w spotkaniu Andrzeja Dudy z szefem tego trybunału Chilem Eboe-Osujim - ustalili reporterzy RMF FM. Prezydent odwiedził trybunał haski przy okazji oficjalnej wizyty w Holandii. To międzynarodowa instytucja powołana do sądzenia osób oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni. "Nie szanuję postawy, którą reprezentuje głowa państwa. Uznałem, że mój udział – chociaż byłem zapraszany do udziału w spotkaniu – nie jest niezbędny" – mówi tylko w RMF FM sędzia Hofmański. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski podkreśla, że spotkanie odbyło się na zaproszenie władz MTK i podkreśla, że Andrzej Duda spotkał się z pracownikami administracyjnymi, którzy pochodzą z Polski.
Nieobecność Piotra Hofmańskiego w spotkaniu z Andrzejem Dudą to wyraz braku akceptacji dla zmian w sądownictwie firmowanych przez prezydenta. Składanie takiej wizyty przez Prezydenta RP, czy osobę, która nie bardzo rozumie ideę państwa prawa, nie bardzo ideę niezawisłości sędziowskiej pojmuje, jest niestosowne w szacownej instytucji sądowniczej - mówi profesor w rozmowie z naszym reporterem Patrykiem Michalskim. 

Sędzia podkreśla, że jego stanowisko wobec zmian między innymi w Trybunale Konstytucyjnym i Sądzie Najwyższym jest znane od dawna, dlatego nie miał ochoty spotkać się z Andrzejem Dudą. Dopytywany o to, czy nie boi się zarzutów o zaangażowanie w spór polityczny, odpowiedział: Jestem sędzią międzynarodowym i sytuacja w moim kraju, sytuacja mojego środowiska jest rzeczą, która mnie boli i uważam, że są sytuacje, w których milczeć nie wolno.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski - odpowiadając na mocne słowa sędziego - stwierdził, że spotkanie w MTK było dobre i odbyło się na zaproszenie przewodniczącego trybunału haskiego.

Chile Eboe-Osuji w obecności Andrzeja Dudy mówił jednak wprost o obawach "wyrażanych przez ważne ciała i funkcjonariuszy, dotyczących stanu niezawisłości sądów w Polsce". Wyraził też nadzieję, że polski rząd będzie w pełni szanować wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (w listopadzie TSUE ma orzec o legalności powołania nowej Krajowej Rady Sądownictwa i wskazanej przez jej członków Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego). 

Według Błażeja Spychalskiego - w tego typu spotkaniach nie biorą udziału sędziowie pochodzący z tego samego kraju co oficjalne delegacje, dlatego nie dziwi się, że do spotkania nie doszło. 

Profesor Hofmański w RMF FM wyraźnie podkreślił, że dostał zaproszenie na spotkanie z Andrzejem Dudą.

Prezydent Andrzej Duda przebywał w kilkudniową wizytą w Holandii w związku z 75. rocznicą wyzwolenia Bredy przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

W Hadze prezydent Duda spotkał się z królem Niderlandów Wilhelmem-Aleksandrem, szefem holenderskiego rządu Markiem Rutte, przewodniczącymi obu izb holenderskiego parlamentu - Izby Pierwszej (wyższej) Janem A. Bruijnem i Izby Drugiej (niższej) Khadiją Arib, a także z przedstawicielami instytucji międzynarodowych: prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Chilem Eboe-Osujim praz dyrektorem generalnym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) Fernando Ariasem.

Sprawdź także

USC nie uznaje praw dziecka

Pani Katarzynie odmówiono wpisania do polskich akt stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia jej córki z …