Strona główna / Moja kancelaria / Wciąż pełnię urząd RPO

Wciąż pełnię urząd RPO

Adam Bodnar komentuje wyrok TK: Trybunał wyszedł poza granicę wniosku

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że pełnienie funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich po zakończeniu kadencji, a w przypadku niewybrania jego następcy, jest niekonstytucyjne. Do sprawy odniósł się już Adam Bodnar.

Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab Adam Bodnar

Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

– TK wydał wyrok, który stwierdził, że art. 3 ust 6 ustawy o RPO jest niezgodny z trzema art. Konstytucji. Po pierwsze, ja cały czas twierdzę, że TK wyszedł poza granicę wniosku, o czym mówiłem na rozprawie. To oznacza też, że do momentu wejścia w życie wyroku pełnię funkcję RPO – mówił na konferencji prasowej Adam Bodnar tuż po ogłoszeniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

Adam Bodnar: Apeluję do wszystkich sił politycznych, by dogadały się co do kandydata na RPO

Adam Bodnar podkreślił, że do chwili wejścia wyroku w życie będzie pełnił obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich, ale zaznaczył, że należy zastanowić się, w jakim zakresie RPO oraz jego zastępcy powinny wykonywać uprawnienia procesowe. Dotyczy to m.in. występowania przed sądami. 

– Apeluję do wszystkich sił politycznych, by dogadały się co do kandydata na RPO, który uzyska poparcie Sejmu i Senatu, bo wtedy mogą naprawione zostać wady konstytucyjne. To mój gorący apel – powiedział dalej. 

Adam Bodnar zaznaczył, że uchwalenie nowej ustawy o RPO może „być bardzo niebezpieczne”. – Doprowadzi do wprowadzenia kogoś w rodzaju komisarza, a nie rzecznika. To z punktu widzenia niezależności tej instytucji nie jest najlepszym rozwiązaniem – mówił dalej. 

Dziennikarze zapytali Adama Bodnara, czy miało dla niego znaczenie to, że wśród orzekających sędziów znalazł się były poseł PiS Stanisław Piotrowicz. Rzecznik Praw Obywatelskich przyznał, że tak było i wspomniał, że już wcześniej składał wniosek o wyłączenie Piotrowicza z tej rozprawy. – Było tak ze względu na zaszłości między mną a na linii RPO-przewodniczący Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (którym był nim Piotrowicz). Trzeba brać to pod uwagę przy ogólnej ocenie wyroku – mówił.

Źródło: gazeta.pl

Sprawdź także

Więcej niż stajnia Augiasza

Adam Bodnar w wywiadzie dla OKO.press zapowiada 9 ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości. Na pierwszy ogień …