Strona główna / Szczypta soli / Nagrody i skandal

Nagrody i skandal

Grand Press: Wojciech Czuchnowski z „Wyborczej” dziennikarzem roku. Rafał Stec odmówił przyjęcia nagrody

Wojciech Czuchnowski otrzymał najbardziej prestiżowe wyróżnienie dziennikarskie w Polsce, choć sam, podobnie jak zdecydowana większość naszej redakcji, nie zgłosił w tym roku własnych materiałów do nagrody.

Wojciech Czuchnowski przyznał, że dotarł na galę rozdania nagród Grand Press w Teatrze Polskim w Warszawie prosto z Sejmu, gdzie obserwował upadek dwutygodniowego rządu Mateusza Morawieckiego i powołania Donalda Tuska na premiera. – To, co Jarosław Kaczyński powiedział, oskarżając Donalda Tuska, że jest niemieckim agentem, jest bardzo niebezpieczne – podkreślił dziennikarz związany z „Wyborczą” nieprzerwanie od 2002 r.

Grand Press 2023 w cieniu afery

Konkurs Grand Press organizowany jest od 1997 r. przez magazyn „Press”. Składa się z dwóch głównych części: rywalizacji w kategoriach tematycznych, np. news, dziennikarstwo śledcze, publicystyka, reportaż, wywiad, dziennikarstwo specjalistyczne (tu materiały zgłaszają redakcje lub sami dziennikarze) oraz konkursu na dziennikarza roku (nazwiska proponuje 50 redakcji z całej Polski).

Grand Press 2023: bojkot nagrody

Tegoroczne rozdanie nagród zdominowały odniesienia do afery mobbingowej w „Pressie”. Przypomnijmy, w opublikowanym w maju reportażu 40 osób opowiedziało Katarzynie Włodkowskiej o przemocowych zachowaniach redaktora naczelnego „Pressa”. Wiele osób z powodu warunków panujących w firmie musiało brać leki na uspokojenie, cierpiało na chroniczne bóle głowy, lęki czy tiki nerwowe. Jedna z pracownic wymagała leczenia psychiatrycznego, inna została zwolniona w zaawansowanej ciąży. Byli pracownicy redakcji opowiedzieli też o zastraszaniu, poniżaniu, krzykach czy pracy bez jakiejkolwiek umowy.

Skworz zrezygnował z udziału – jako juror – w konkursie Grand Press. Odszedł także z rady fundacji, która ten konkurs organizuje. Pozostał jednak redaktorem naczelnym magazynu „Press”. A Fundacją Grand Press kieruje teraz Weronika Mirowska, partnerka Skworza.

Część redakcji uznała to za pozorowanie zmian i zbojkotowała tegoroczną edycję nagród. Oficjalnie o wycofaniu się z udziału w tegorocznym plebiscycie poinformowały Gazeta.pl i OKO.press. „Wyborcza” nie wzięła udziału w zgłoszeniach, ale nie zabroniła dziennikarzom oraz współpracownikom zgłaszania swoich tekstów.

Rafał Stec odmawia przyjęcia nagrody

Nasz inny redakcyjny kolega Rafał Stec, otrzymał Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego przyznawaną „dziennikarzowi sportowemu mającemu doskonały warsztat dziennikarski, prezentującemu elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wysoką kulturę zawodową i osobistą”. Stec już wcześniej poinformował, że na gali się nie stawi i w razie zwycięstwa nie zamierza przyjąć statuetki. Poprosił o przekazanie nagrody finansowej Krajowemu Stowarzyszeniu Antymobbingowemu. Bank BNP Paribas, będący fundatorem nagrody, postanowił podwoić nagrodę i przekazać ją wskazanemu przez Steca stowarzyszeniu

Sprawdź także

Transpłciowi w więzieniu

Osoby transpłciowe są szczególnie narażone na tortury, nieludzkie lub poniżające traktowanie w miejscach pozbawienia wolności – w  szczególności …