Najnowsze informacje
Strona główna / Temat Tygodnia / Quadro dla Collegium Iuridicum

Quadro dla Collegium Iuridicum

Budynek Dydaktyczny Wydziału Prawa i Administracji UAM otrzymał nagrodę architektoniczną miasta Poznania im. J. B. Quadro za najlepszy obiekt zrealizowany w 2010 roku. Nagroda prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro przyznawana jest od 13 lat za najlepszą realizację architektoniczną w stolicy Wielkopolski. Nazwa nagrody nawiązuje do architekta epoki renesansu – Jana Baptysty Quadro działającego głównie w Poznaniu. Nagroda jest przyznawana autorowi lub zespołowi autorów za zrealizowany na terenie Poznania – w roku poprzedzającym – projekt architektoniczny, który został uznany za najlepszy spośród zgłoszonych. Nagroda jest formą uhonorowania szczególnie wartościowych dokonań twórczych w zakresie architektury oraz kształtowania przestrzeni i klimatu miasta.
W tym roku za najwartościowszy obiekt jury uznało Collegium Iuridicum Novum, które stanęło przy al. Niepodległości. Jego projekt przygotowała pracownia 1997, reprezentowana przez architektów: Krzysztofa Frąckowiaka, Aleksandrę Kornecką i Katarzynę Weiss z zespołem. Projekt bardzo ciekawych wnętrz wykonał Piotr Machowiak. – Zrealizowany według ich projektu obiekt w niebanalny sposób rozwiązuje trudny problem zagospodarowania ważnego dla miasta fragmentu przestrzeni publicznej, stając się wzorcem dla dobrych, tak niezbędnych działań architektonicznych w tym rejonie Poznania ? ogłosił w imieniu jury jego przewodniczący Jacek Cenkiel. Collegium Iuridicum Novum stanęło na wprost hotelu Polonez, na terenie zajmowanym poprzednio przez wojsko na magazyny.
– Nagroda imienia Quadro pochodzi jeszcze z ubiegłego wieku. Po 10 latach transformacji zastanawialiśmy się jak kształtować przestrzeń, co wskazywać jako przykłady upiększania miasta. Dotychczas wyróżnione obiekty bronią się w czasie. One powinny robić wrażenie przez pokolenia ? mówił prezydent Ryszard Grobelny. Co do tegorocznego laureata prezydent wyraził zadowolenie, że właśnie w tym miejscu powstał obiekt uczelniany. – Cieszę się, że kampus śródmiejski wciąż funkcjonuje. Morasko jest ważne, ale dobrze, że obiekty akademickie powstają również w śródmieściu, że funkcjonują w przestrzeni miejskiej, są ładne i funkcjonalne ? powiedział R. Grobelny. Prezydent pogratulował również władzom uniwersytetu, bo to trzeci obiekt UAM, który otrzymał nagrodę architektoniczną miasta. W minionych latach był to Wydział Matematyki i Informatyki na Morasku oraz (w ubiegłym roku) Biblioteka Filologii Polskiej i Klasycznej na tyłach Collegium Maius. Grono nagrodzonych budynków akademickich uzupełnia Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej na Piotrowie. – Z tego budynku na pewno możemy być dumni ? wyznaje architekt Krzysztof Frąckowiak, który nie kryje, iż zespół widział duże szanse na wygraną. – Ta nagroda to radość, że zwrócono na nas uwagę i że miastu zależy, aby architektura w Poznaniu była ciekawa. Godne pochwały jest organizowanie konkursów architektonicznych na tego typu obiekty. K. Frąckowiak podkreślił również, że Uniwersytet im. A. Mickiewicza można uznać jako poznańskiego Medyceusza, który organizuje konkursy architektoniczne (ostatnio rozstrzygnięty dotyczył Collegium Historicum na Morasku). I zaproponował, aby honorować również poznańskich inwestorów, bo bez nich architekci nie mieliby co robić. Na rolę UAM w tworzeniu dobrej architektury w mieście zwrócił również uwagę Eugeniusz Skrzypczak, prezes poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. I przypomniał, że ubiegłoroczny zdobywca Quadro ? biblioteka polonistyki ? został również nagrodzony przez Zarząd Główny SARP na płaszczyźnie ogólnopolskiej.
– Biuro 1997 trwale wpisało się w pejzaż architektoniczny Poznania, więc to jest też podsumowanie jego dorobku ? ocenił również Skrzypczak. A Collegium Iuridicum Novum to zaledwie trzecia część inwestycji planowanej przez uniwersytet przy al. Niepodległości. Przy samej ulicy stanie tam również bardzo ciekawy budynek biblioteki, posadowiony na filarach i odsłaniający obecny gmach. Budynek Wydziału Prawa zbudował Mostostal-Warszawa.

Sprawdź także

Pro domo sua

Wierzyć się nie chce, ale od otwarcia portalu internetowego „poprawny” mija 15 lat. W ciągu …