Na pohybel pedofilom

Informacja o działaniach prokuratury w ramach operacji „Dakota” wymierzonej w przestępczość o charakterze pedofilskim

Kilkadziesiąt jednostek prokuratury z terenu całej Polski brało udział ogólnopolskiej operacji wymierzonej w sprawców przestępstw o charakterze pedofilskim (operacja „Dakota”). Czynności koordynowane były przez Departament do Spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej. Wsparcie zapewnił Interpol, FBI, brytyjską NCA oraz amerykańska organizacja NECMEC (National Center for Missing and Exploited Children). Czynności ze strony Policji realizowało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

Informacja o działaniach prokuratury w ramach operacji „Dakota” wymierzonej w przestępczość o charakterze pedofilskim

W przeprowadzenie operacji zaangażowanych zostało 75 prokuratorów z 63 prokuratur rejonowych, okręgowych oraz wydziałów zamiejscowych Prokuratury Krajowej. Łącznie wszczęto 79 postępowań przygotowawczych. 

W wyniku podjętych w dniach 14-23 kwietnia 2024 r. działań zatrzymano łącznie 66 osób w wieku od 19 do 72 lat, spośród których 62 osobom przedstawiono zarzuty posiadania, udostępniania w Internecie i produkcji materiałów przedstawiających seksualne wykorzystanie osób małoletnich. Na wniosek Prokuratury sądy zastosowały tymczasowe aresztowanie wobec 25 podejrzanych. Dodatkowo prokuratorzy zastosowali środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji wobec 32 osób. 

Przeprowadzono 103 przeszukania, w trakcie których ujawniono i zabezpieczono ponad 166 tys. filmów i zdjęć z nielegalnymi treściami, a także zabezpieczając łącznie 1280 różnego rodzaju nośników danych, w tym komputery i telefony. Wśród zabezpieczonych materiałów znajdują się pliki, przedstawiające drastyczne przypadki wykorzystywania dzieci.
Wśród zatrzymanych są osoby, które znały rodziny ofiar. Niektóre z zatrzymanych plików wskazują, iż nagrania zostały wykonane przy użyciu ukrytych kamer zamontowanych w trakcie remontu. Część materiałów była uzyskana przez zastosowaniu szantażu mającego wymusić wykonanie czynności seksualnych lub przesłanie zdjęć (tzw. sextortion).

Opisywana operacja wymagała kilkumiesięcznych przygotowań, szerokich działań o charakterze operacyjnym i analitycznym. Podjęta i zrealizowana została we ścisłej współpracy prokuratorów i policjantów, ale również przy wsparciu międzynarodowych organizacji i agencji. 

Ze względu na szczególny charakter ujawnionych przestępstw, mając na uwadze koniczność ochrony ofiar przed wtórną wiktymizacją (wynikającą chociażby z ich identyfikacji), nie udzielamy szerszych informacji o konkretnych postępowaniach i indywidualnych przypadkach. 

Więcej na stronie CBZC: https://cbzc.policja.gov.pl/bzc/aktualnosci/328,Operacja-DAKOTA-uderzenie-w-przestepczosc-o-charakterze-pedofilskim.html

prok. Przemysław Nowak
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Krajowej

Sprawdź także

Odbudować spalone sądy

„Sprawne, sprawiedliwe i stabilne sądy pilnują, aby publiczne pieniądze były dobrze wydawane: na nowe drogi, …