Odbudować spalone sądy

„Sprawne, sprawiedliwe i stabilne sądy pilnują, aby publiczne pieniądze były dobrze wydawane: na nowe drogi, szpitale i szkoły. Dziś stoi przed nami wyzwanie zbudowania sprawnego sądownictwa. To, co zostało po ostatnich ośmiu latach, jest jak spalony dom. Odbudujemy go od fundamentów, z wykorzystaniem najlepszych pomysłów z całej Europy. O tym, jak to zrobić, rozmawiamy z sędziami z innych krajów i wybieramy najlepsze rozwiązania.” – mówi prezes Iustitii prof. Krystian Markiewicz.

25 kwietnia w Senacie RP Stowarzyszenie Sędziów Polskich „IUSTITIA” organizuje międzynarodową konferencję, na której zostaną omówione nowatorskie rozwiązania w tym zakresie. Są to m.in. zupełnie nowy model zarządzania sądami i system ważenia spraw, zawarte w pakiecie ustaw Iustitii.

„Apolityczny, sprawny i obywatelski – taki ma być nowy model sądownictwa. Priorytetem ma być realizacja prawa do sądu. To będzie wspierane przez system ważenia spraw, mapę dostępności sądownictwa. Obywatel będzie mógł zobaczyć, które sądy są najbardziej obciążone i jak długo może trwać jego sprawa” – mówi dr hab. Katarzyna Gajda-Roszczynialska, sędzia z Iustitii. „To będzie wstęp do dalszych działań w zakresie informatyzacji i właściwości sądów, tak, aby w każdej części kraju dostęp do sądu był realnie zapewniony.”

„Jedynym z pierwszych działań ustawowych musi być uzdrowienie sytuacji związanej z tzw. neo-sędziami. Ludzie nie chcą mieć wyroków od osób awansowanych ze złamaniem reguł, a Polki i Polacy płacą odszkodowania za ich działalność. Ponowne konkursy to możliwość oczyszczenia całej tej grupy i zapewnienia, że wyrok, który zapada, będzie stabilny. Przewidziana w projekcie ochrona dla grupy młodych sędziów pozwoli szybko uporządkować sytuację – mówi rzecznik prasowy Iustitii Bartłomiej Przymusiński.

Z programem można zapoznać się w linku

****

Członkowie Iustitii mogą wziąć udział w konferencji – pod warunkiem zgłoszenia na mail konferencja@iustitia.pl w terminie do 19 kwietnia 2024 r.

Sprawdź także

Prawo do czystego powietrza

Decyzja sędziów w Strasburgu to pierwsze stanowisko międzynarodowego trybunału uznające prawną odpowiedzialność państw za osiąganie …