Najnowsze informacje
Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Podejrzany o oszustwo w areszcie

Podejrzany o oszustwo w areszcie

Sąd Rejonowy w Poznaniu uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował wobec Mariusza T. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Z kolei wobec Violetty D. sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania obowiązujący do czasu wpłacenia kwoty 300 tys. zł tytułem poręczenia majątkowego. Oboje są podejrzani o dokonywanie oszustw przy sprzedażach i zakupach nieruchomości. Sprawę prowadzi Wydział VI do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu nadzoruje postępowanie dotyczące popełnienia przestępstw polegających na doprowadzeniu osób fizycznych do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem przy zawieraniu transakcji kupna sprzedaży nieruchomości w postaci : działek budowlanych, mieszkań, domów oraz pośredniczeniu w uzyskaniu kredytów bankowych. W toku postępowania ustalono, że sprawcy wprowadzali pokrzywdzonych w błąd, co do istotnych okoliczności przenoszenia własności nieruchomości, sposobu regulowania należności za ich sprzedaż oraz uzyskiwania pożyczek gotówkowych oraz wykorzystywali nieznajomość przepisów prawa.
Dokonywanie tego rodzaju przestępstw było możliwe dzięki wykorzystaniu przez sprawców ciężkiego położenia finansowego pokrzywdzonych szukających pomocy, wobec których podjęto działania egzekucyjne, niezrozumienia przez nich zawiłych procedur cywilno – prawnych i celowym braku ich wyjaśnienia za strony „pożyczkodawców” oraz notariusza, którzy wspólnie i w porozumieniu brali udział w przestępczym procederze.
Zatrzymano 6 osób podejrzanych o dokonanie oszustw, w tym notariusza. Żadna z osób podejrzanych nie przyznała się do popełnienia zarzucanych jej przestępstw. Wobec 4 podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 10.000 zł do 30.000 zł, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu. Wobec 2 podejrzanych prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania, jak pisaliśmy w leadzie sąd uwzglednił tylko jeden taki wniosek.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …