Strona główna / Relacje z sądów - aktualności / Rzecznik SN prostuje kłamstwa

Rzecznik SN prostuje kłamstwa

W związku z kolejnymi artykułami autorstwa red. Macieja Marosza, dotyczącymi stanu kadry sędziowskiej w Sądzie Najwyższym (Gazeta Polska z 25 lipca 2018 r. i Gazeta Polska codziennie z 21 lipca 2018 r.) uprzejmie informujemy, że w artykułach tych powielana jest nieprawdziwa informacja dotycząca sędziego SN Józefa Szewczyka, który miał orzekać w procesach

politycznych przeciwko wrogom systemu komunistycznego w latach 80-tych. Wyjaśnialiśmy już, że sędzia Józef Szewczyk nie odbywał służby wojskowej ze względu na stan zdrowia i nie miał w związku z tym stopnia starszego kaprala, ani nie orzekał jako ławnik w sądzie Okręgu Wojskowego w Warszawie. Józef Szewczyk został sędzią w roku 1990. Informowaliśmy o tym opinię publiczną w styczniu 2018 r. w komunikacie opublikowanym na stronie SN. Uporczywe powtarzanie nieprawdziwych informacji, naruszających dobra osobiste konkretnego sędziego świadczy bądź o poważnej nierzetelności, bądź o złej woli. Mimo odporności sędziów na słowa krytyki rozważać w podobnych sytuacjach trzeba wystąpienie z pozwem do sądu. Może konieczność uiszczenia stosownej kwoty na wybrany cel społeczny skłaniałaby do większej staranności w formułowaniu zarzutów. Poprzestanie na odwoływaniu się do zasad etyki zawodowej wydaje się obecnie mało skuteczne.
SSN Michał Laskowski Rzecznik Prasowy Sądu Najwyższego
***
Komunikat Rzecznika Prasowego Sądu Najwyższego
W związku z wypowiedzią Pana Jana Olszewskiego o Prezesie SN Józefie Iwulskim, która znalazła się w wywiadzie opublikowanym na łamach ?Rzeczpospolitej? z dnia 25 lipca 2018 r. należy przypomnieć, że odbycie obowiązkowej (niezawodowej) służby wojskowej w WSW nie było objęte koniecznością wykazywania w oświadczeniach lustracyjnych. Wynika to wprost z art. 3a ust. 3 ustawy z dnia 18.10.2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (tekst jedn. DZ.U. z 2017 r., poz. 2186 ze zm.). Ponadto zauważyć trzeba, że prokurator IPN badający oświadczenie lustracyjne sędziego Józefa Iwulskiego nie stwierdził wątpliwości co do zgodności oświadczenia z prawdą i sprawę pozostawił bez dalszego biegu. Wobec powyższego należy stanowczo podkreślić, że nie jest prawdą, iż sędzia SN Józef Iwulski złożył fałszywe oświadczenie lustracyjne. Wypowiedzi takie są nieuprawnione i godzą w dobre imię Pana sędziego Iwulskiego.
SSN Michał Laskowski Rzecznik Prasowy Sądu Najwyższego

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …