Strona główna / Aktualności / Nie ma zgody na mowę nienawiści

Nie ma zgody na mowę nienawiści

W Biurze RPO odbyło się posiedzenie okrągłego stołu ws. zwalczania mowy nienawiści w internecie. Inicjatorem spotkania był Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar. W wydarzeniu wzięli udział Prokurator Generalny Andrzej Seremet, przedstawiciele Policji, Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a także resortówsprawiedliwości, administracji i cyfryzacji oraz edukacji narodowej. W dyskusji uczestniczyli również reprezentanci portali internetowych, mediów społecznościowych, organizacji pozarządowych wyspecjalizowanych w zajmowaniu się problemem mowy nienawiści w internecie. Dr Adam Bodnar podkreślił m.in., że obecnie jednym z największych problemów jest rozległa skala i częstotliwość występowania mowy nienawiści w internecie, dlatego niezbędne jest wypracowanie zasad dobrych praktyk i racjonalnej dyskusji w wirtualnym świecie.

Zaznaczył też, że aby to osiągnąć potrzebna jest współpraca wielu instytucji i organizacji. „Aktywność Policji, prokuratury, Rzecznika Praw Dziecka i organizacji pozarządowych jest duża, ale nie rozmawiajmy tylko ze sobą, nie mówmy tylko o własnych działaniach, zastanówmy się w szerokim gronie nad sprawą zasadniczą: jak wyważyć granice między wolnością słowa, prawem do anonimowości a przeciwdziałaniem tym złym zjawiskom i słowom, które powodują krzywdę innych ludzi” ? zauważył Rzecznik.
Uczestnicy spotkania podkreślali, że niezbędne jest edukowanie społeczeństwa na temat mowy nienawiści i sposobów jej zwalczania. Sędzia Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa zwrócił uwagę, że dziś ogromnym problemem jest ?mur bezradności?, z którym styka się osoba będąca ofiarą tzw. hejtu. W wielu przypadkach ta osoba nie wie, do kogo zwrócić się o pomoc, czy jak udokumentować przestępstwo. Z kolei Prokurator Generalny Andrzej Seremet podkreślił, że prokuratura podejmuje szereg działań na rzecz ścigania przejawów mowy nienawiści. Przypomniał, że w szczególny sposób stara się uwrażliwić na ten problem prokuratorów wydając m.in. wytyczne w sprawach związanych z przestępstwami z nienawiści popełnianymi z wykorzystaniem internetu.
Rzecznik Adam Bodnar zapowiedział, że dzisiejszy okrągły stół był pierwszym tego typu spotkaniem. I że bardzo liczy, iż w kolejnych rozmowach wezmą udział również przedstawiciele nowego rządu. Wśród kwestii, które będą omawiane na następnych spotkaniach RPO wymienił m.in. potrzebę edukacji antydyskryminacyjnej i prowadzenia szkoleń dla sędziów i prokuratorów. Przedmiotem rozmów będzie również zapewnienie efektywnego mechanizmu identyfikacji sprawców przestępstw motywowanych nienawiścią oraz przystępowanie prokuratorów do prywatnych aktów oskarżenia.

Sprawdź także

Trybunał Stanu ostoją PiS

Małgorzata Manowska nie zwoła posiedzenia Trybunału Stanu, dopóki uzasadnienie wniosku sześciorga sędziów o jego zwołanie …