Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Dzień zapobiegania samobójstwu

Dzień zapobiegania samobójstwu

10 września – Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Często, gdy słyszymy o złym nastroju innych mówimy: idź na zakupy, to ci przejdzie. A ludzie zabijają się nie dlatego, że nie kupili kolejnej pary butów, tylko z samotności – psycholożka Joanna Szczerbaty mówi o faktach i mitach na temat samobójstw w rozmowie z wyborcza.pl

Agata Kulczycka: Samobójstw jest tak dużo w ostatnich latach, że nie ma chyba osoby, która nie doświadczyłaby tego w swojej rodzinie, w kręgu bliższych i dalszych znajomych. Nie zobojętnieliśmy na nie, jako społeczeństwo?

Joanna Szczerbaty, psycholożka: Chyba tak. Pytamy tylko: a jak to się stało, jak to zrobił, a nie: co nim powodowało. Przerażające jest to, że na polskich ulicach ginie mniej ludzi niż w wyniku samobójstw. Często wydaje się nam, że to pochopna decyzja, podjęta pod wpływem impulsu. A to tak nie jest, ludzie, którzy popełniają samobójstwa, często długo się do tego przygotowują.

10 września jest Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia:

  • ponad 700 tys. ludzi na świecie co roku odbiera sobie życie,
  • co 40 sekund ktoś popełnia samobójstwo,
  • co 3 sekundy podejmowana jest przez kogoś próba samobójcza.
  • w Polsce każdego dnia życie odbiera sobie 15 osób, a prawie 300 podejmuje takie próby.

Problem dotyczy także dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy, gdy masz myśli samobójcze? Można  zadzwonić pod bezpłatny telefon zaufania: 116 111 (dzieci i młodzież) lub 116 123 (dorośli) albo pod numer alarmowy 112. By zadzwonić na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, nie potrzeba zgody dorosłych.

Sprawdź także

Kres ubezwłasnowolnienia

Posiedzenie Zespołu ds. opracowania propozycji rozwiązań normatywnych w zakresie zastąpienia instytucji ubezwłasnowolnienia W siedzibie Ministerstwa …