Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Gen. M. Zacharski wygrywa

Gen. M. Zacharski wygrywa

1 kwietnia 2022 roku Sąd Okręgowy w Warszawie, XIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych ( to nie jest prima aprilis) wydał wyrok, na mocy którego przywrócił generałowi Marianowi Zacharskiemu prawo do emerytury obniżonej na podstawie tzw. „ustawy dezubekizacyjnej”.

Sąd Okręgowy w Warszawie jednoznacznie stwierdził, że służba Generała Mariana Zacharskiego w Departamencie I MSW (wywiadzie cywilnym PRL) nie miała charakteru „służby na rzecz totalitarnego państwa”. Generał Zacharski reprezentowany był przez adwokata Jana Dudzika z Kancelarii Sowisło & Topolewski. Rozprawa odbyła się w formie zdalnej, a generał uczestniczył w niej ze swojego domu poza granicami Polski.

Marian Zacharski jest legendą polskiego wywiadu oraz autorem licznych publikacji. Prowadził działalność na terenie USA i pozyskał dla polskiego wywiadu najnowocześniejsze amerykańskie technologie wojskowe. Po aresztowaniu przez FBI, w 1981 r. został skazany przez sąd w Los Angeles na karę dożywotniego pozbawienia wolności, aby w 1985 r. zostać częścią wymiany na „moście szpiegów” Glienicke. Po 1990 r. pełnił najwyższe funkcje w polskim wywiadzie. W 1995 r. został awansowany na stopień generała brygady przez prezydenta Lecha Wałęsę.

Rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego w Warszawie na rzecz generała M. Zacharskiego jest kolejnym istotnym orzeczeniem w prowadzonych przez Kancelarię P.Sowisło& K. Topolewski sprawach odwołań byłych funkcjonariuszy MSW od decyzji o obniżeniu wysokości świadczeń emerytalnych i rentowych wydanych przez Dyrektora ZER MSWiA. Wcześniej kancelaria „wywalczyła” przywrócenie emerytury dla gen. Gromosława Czempińskiego.

Sprawdź także

Senat naprawia neo-KRS

Senat 8 czerwca br. zdecydował o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy projektu …