Strona główna / Moja kancelaria / Iluzja i fakty

Iluzja i fakty

Można twierdzić, że ma się immunitet, ale fakty są inne – mówił w „Tak jest” w TVN24 profesor Włodzimierz Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego. Odniósł się w ten sposób do linii obrony Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy twierdzą, że nadal są posłami, a którym prokuratura postawiła zarzuty. – Rozumiem, że te oświadczenia są związane z jakimiś celami propagandowymi, politycznymi. W każdym razie to z rzeczywistością prawną nie ma nic wspólnego – dodał.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik usłyszeli w czwartek prokuratorskie zarzuty. Jak przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Szymon Banna, chodzi o niestosowanie się do decyzji sądu dotyczącej zakazu prowadzenia działalności publicznej i zajmowania określonych stanowisk. Politycy brali udział w głosowaniach w Sejmie już po tym, jak zapadł prawomocny wyrok w ich sprawie.

Kamiński i Wąsik twierdzą, że nadal są posłami i chroni ich immunitet.

Sprawę komentował w „Tak jest” w TVN24 profesor Włodzimierz Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, pracownik Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– Na pewno jest tak, że nie są posłami, w związku z tym nie przysługuje im immunitet poselski. I ta kwestia już była wyjaśniana i przez sądy – zaznaczył. – Wiele osób jest pewnie zaniepokojonych, czy obawia się postępowania karnego i robi wszystko, by się bronić przed zarzutami, które się stawia. Można też twierdzić, że na przykład się ma immunitet, ale fakty są inne – skomentował sędzia Wróbel.

– Każdy broni się tak, jak może. Istnieje prawo do obrony, powinniśmy go wzmacniać. A być może jest tam jakieś tło polityczne jeszcze, ale w to nie wnikam – zaznaczył sędzia. – Jeżeli niektórym wydaje się, że świat wygląda inaczej – niektórzy mają bardzo radykalne poglądy na to, jak wygląda kula ziemska – no to co na to poradzimy? Rozumiem, że gdzieś tam w głębi ducha wszyscy, którzy oceniają porządek prawny i to, jak on wygląda, doskonale zdają sobie z tego sprawę, jakie są fakty prawne – dodał.

– Natomiast rozumiem, że te składane na zewnątrz oświadczenia są związane z jakimiś celami propagandowymi, politycznymi. W każdym razie to z rzeczywistością prawną nie ma nic wspólnego – podkreślił gość TVN24.

Kamiński i Wąsik bez mandatów poselskich

20 grudnia 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł prawomocnie kary po dwa lata więzienia dla Kamińskiego i Wąsika, jako byłych szefów CBA, za działania operacyjne podczas tzw. afery gruntowej z 2007 roku. Wobec skazanych orzeczono także pięcioletnie zakazy zajmowania stanowisk publicznych. Dzień później marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatów poselskich w związku z prawomocnym skazaniem dotychczasowych posłów PiS.

Źródło:tvn24.pl

Sprawdź także

Fasadowi sędziowie

RPO w mediach o dostępie sędziów do informacji niejawnych, systemie Pegasus oraz sytuacji na granicy …