Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Nobel z Oslo dla dziennikarzy

Nobel z Oslo dla dziennikarzy

Pokojowa Nagroda Nobla 2021 została przyznana. Otrzymali ją dziennikarze Maria Ressa z Filipin oraz Dmitrij Muratow z Rosji. Jak argumentowano, dziennikarzy wyróżniono „za ich wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem wstępnym dla demokracji”. – Uważam, że jest to nagroda dla moich ukochanych przyjaciół i kolegów, którzy zginęli – dla Anny Politkowskiej, Jurija Szczekoczichina, Igora Dominikowa – powiedział Muratow.

Maria Ressa jest filipińską dziennikarką, reporterką śledczą. Dmitrij Muratow jest dziennikarzem z Rosji, redaktorem naczelnym niezależnej „Nowej Gaziety”.

– [Maria] Ressa oraz [Dmitrij] Muratow otrzymują Pokojową Nagrodę Nobla za swą odważną walkę o wolność słowa na Filipinach i w Rosji – mówiła szefowa Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen. Zaznaczyła, że tegoroczni laureaci „reprezentują wszystkich dziennikarzy, którzy stoją na straży tej idei w świecie, w którym demokracja i wolność mediów napotykają coraz większe trudności”.

Berit Reiss-Andersen podkreśliła, że „wolne, niezależne i rzetelne dziennikarstwo służy ochronie przed nadużyciami władzy, kłamstwami oraz wojenną propagandą”.

Więcej na tvn24.pl

Sprawdź także

10 kłamstw TKPiS

26 sędzi i sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku o 10 nieprawdach w wyroku TK …