Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe

Proces z Faridą w tle

Sędzia Iwona Godlewska z Sądu Okręgowego w Poznaniu, przesłuchała w czwartek 9 czerwca dwie córki Czesława Niemena Wydrzyckiego, Eleonorę i Natalię, chcąc ustalić do kogo należą prawa autorskie utworu ?Musica Magica?.Żona piosenkarza, Małgorzata Wydrzycka kwestionuje prawa do tego utworu jej wykonawczyni – Faridy i zabrania publicznych wykonań. Wykonanie tego utworu przez Faridę na koncercie dla upamiętnienia Czesława Niemena w Auli UAM w Poznaniu, w 2009 roku Małgorzata Niemen uznała za naruszenie praw autorskich i pozwała do sądu byłego menedżera męża, prezesa Stowarzyszenia Brzmienia, organizatora koncertu Faridy, Krzysztofa Wodniczaka. Włoska piosenkarka algierskiego pochodzenia – na scenie znana jako Farida. Zaśpiewała niewydaną piosenkę, do której muzykę skomponował Niemen.
– Nie miała do tego prawa – twierdzi Małgorzata Wydrzycka, wdowa po jednym z najwybitniejszych artystów w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Domaga się 50 tys. zł zadośćuczynienia oraz zniszczenia wszelkich nagrań z koncertu.
Obie córki, co wynika z ich zeznań przed sądem, ( na wniosek pozwanego EK. Wodniczaka, Eleonora i Natalia złożyły przysięgę, żę bądą mówić prawdę) nie kwestionują tego, że Farida mogła otrzymać od ich ojca fonogram z zapisem muzycznym ?Musica Magica? , dźwiękami wytworzonymi przez C. Niemena, ale przyznają rację swojej matce, że nikt nie ma prawa bez ich zgody wykonywać lub odtwarzać publicznie tego utworu.
K. Wodniczak odpiera zarzuty twierdząc, że Farida jako współautorka utworu zarejestrowała go we włoskiej organizacji zarządzającej prawami autorskimi i dlatego może nim dowolnie dysponować.
We wrześniu mają zostać przesłuchani świadkowie potwierdzający wersję K. Wodniczaka, w tym Farida, która chce zjawić się w poznańskim sądzie i potwierdzić swoje prawa autorskie do ?Musica Magica?.

Sprawdź także

Sędziowie pozwali S. Piotrowicza

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i sędzia Krzysztof Rączka złożyli pozew przeciwko posłowi Prawa …