Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Listy / „Przygody z Paragrafem”

„Przygody z Paragrafem”

Siedziba Ministerstwa Sprawiedliwości wypełniła się we wtorek i środę (11, 12 grudnia 2018 r.) dziećmi. Liczna grupa uczniów z Podkarpacia przyjechała do Warszawy, by zapoczątkować przygotowany przez ministerstwo nowy program edukacyjny. „Przygody z Paragrafem” okazały się strzałem w dziesiątkę.

Jak w przystępny i atrakcyjny sposób przybliżyć dzieciom takie zagadnienia jak prawo międzynarodowe, zasady dyplomacji, czy funkcjonowanie władzy państwowej? Uczniowie trzech ostatnich klas (6-8) szkoły podstawowej z miejscowości Padew Narodowa oraz Nisko, którzy gościli w Ministerstwie Sprawiedliwości, przekonali się, że nawet skomplikowane sprawy można przedstawić w prosty i zajmujący sposób. Taki właśnie jest cel programu „Przygody z Paragrafem”.

Dzieci wzięły udział w „Przygodzie dyplomatycznej” – jednym z modułów projektu. W Ministerstwie Sprawiedliwości uczestniczyły w symulacji spotkania dyplomatycznego i warsztatach „O prawie międzynarodowym nieco inaczej” prowadzonych przez praktyków z Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka. Minister Marcin Warchoł opowiadał dzieciom o pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości, projektach nad którymi obecnie pracuje resort oraz opowiadał na zadawane pytania.

Wyjątkową okazję poznania dyplomatycznej „kuchni” stanowiła wizyta w Ambasadzie Węgier, a bogaty program dopełniła wizyta w Sejmie – zajęcia pod hasłem „Co to właściwie jest władza ustawodawcza i władza wykonawcza” oraz zwiedzanie parlamentu.

W dniu 12 grudnia 2018, uczniowie uczestniczyli natomiast w drugim pilotażowym module nowego Programu, tj. Przygodzie kryminalistycznej.

Podczas zajęć miały nie tylko niepowtarzalną okazję do rozwiązania casusu wraz z pracownikami Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji jak i prokuratora, ale również możliwość poznania jak wygląda dzień pracy pracownika Służby Więziennej.

Ministerstwo Sprawiedliwości

Sprawdź także

Honor i odwaga nagrodzone

Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich oraz Grupa Granica to tegoroczni laureaci Nagrody Stowarzyszenia im. …