Strona główna / Aktualności / Taktyka spalonej ziemi

Taktyka spalonej ziemi

Mjanma: Polityka spalonej ziemi nasila czystki etniczne ludności Rohingja w stanie Rakhine • Od 25 sierpnia ponad 80 miejsc zostało podpalonych w ramach zorganizowanych akcji. • Ponad 370 tys. osób z mniejszości Rohingja uciekło poza granice państwa w ciągu zaledwie 3 tygodni. • Zeznania pokazują, że ataki miały charakter planowany, celowy i systematyczny. Dowody gromadzone przez Amnesty International mogą potwierdzić masowe stosowanie taktyki spalonej ziemi w północnym stanie Rakhine, gdzie służby bezpieczeństwa Mjanmy oraz lokalne bojówki podpalają wsie ludności Rohingja i strzelają do przypadkowych osób, próbujących uciekać. Przeprowadzona przez Amnesty analiza danych dot. wykrytych obecnie pożarów, zdjęcia satelitarne, zdjęcia i filmy z miejsc zdarzeń oraz wywiady z dziesiątkami naocznych świadków w Mjanmie na granicy z Bangladeszem, ujawniają jak zorganizowana kampania systematycznego podpalania była wymierzona przeciwko wioskom Rohingjów w północnym stanie Rakhine w ciągu ostatnich 3 tygodni.
? Dowody są niezbite ? siły bezpieczeństwa Mjanmy celowo podpalają północną część stanu Rakhine w ramach kampanii mającej na celu przeganianie mniejszości Rohingja z Mjanmy. Nie oszukujmy się, tu dochodzi do czystek etnicznych ? powiedziała Tirana Hassan, Dyrektorka Amnesty International ds. sytuacji kryzysowych, która jest w tym momencie w Bangladeszu. ? Mamy do czynienia z systematyczną i oczywistą formą przemocy. Siły bezpieczeństwa otaczają wioski, strzelają do uciekających w panice ludzi, a następnie palą doszczętnie domostwa. Według litery prawa są to zbrodnie przeciwko ludzkości ? systematyczne ataki i przesiedlenia ludności cywilnej.
ZAMIERZONE PODPALENIA NA MASOWĄ SKALĘ
Od 25 sierpnia, gdy armia Mjanmy rozpoczęła wojskową operację na tym terenie po atakach na posterunki policji przez zbrojną grupę ?Armia Zbawienia Rohingjów Arakanu? (angl. skrót ARSA), Amnesty International wykryła ponad 80 wielkich pożarów w zamieszkałych regionach północnej części stanu Rakhine ? każdy z nich miał długość przynajmniej 375 m. Na zdjęciach satelitarnych wykonanych w podobnym okresie na przestrzeni ostatnich 4 lat nie pojawiły się żadne pożary tej wielkości. Ogień wykryto na dużych obszarach stanu Rakhine, zamieszkałych głównie przez ludność Rohingja. Chociaż zakres zniszczeń nie może być zweryfikowany niezależnie na miejscu ze względu na ograniczenie dostępu do tego regionu przez rząd Mjanmy, najprawdopodobniej całe wioski zostały spalone zmuszając dziesiątki tysięcy ludzi do ucieczki. Amnesty International zestawiła obrazy satelitarne pożarów z zeznaniami naocznych świadków i zdjęciami podpaleń domostw. Prawdziwa ilość pożarów oraz rozmiar zniszczeń są prawdopodobnie dużo większe, ponieważ chmury w sezonie monsunowym utrudniły satelitom uchwycenie wszystkich pożarów. Co więcej, w zaistniałej sytuacji mniejsze pożary nie zostaną wykryte przez czujniki satelitarne. Obrazy satelitarne z wiejskiej drogi w Inn Din, w etnicznie zróżnicowanym rejonie w południowej części dystryktu Maungdaw, wyraźnie pokazują jak miejsca zamieszkałe przez Rohingjów zostały całkowicie spalone, podczas gdy inne obszary w tym regionie zdają się być nietknięte przez ogień. To samo wydarzyło się w miastach. Zdjęcia satelitarne pokazują, że dzielnice miasta Maungdaw, zamieszkałe głównie przez Rohingjów zostało doszczętnie spalone, podczas gdy inne tereny miasta pozostały nietknięte. ŚMIERTELNE ZAGROŻENIE DLA UCIEKAJĄCYCH ROHINGJóW
Siły bezpieczeństwa Mjanmy rozmieściły wzdłuż granicy z Bangladeszem międzynarodowo zakazane miny przeciwpiechotne, które w ostatnim tygodniu poważnie raniły przynajmniej 3 cywilów, w tym dwójkę dzieci oraz mogły spowodować śmierć człowieka, potwierdza Amnesty International. Na podstawie wywiadów z naocznymi świadkami oraz analiz wykonanych przez ekspertów, Amnesty International udokumentowała działania, które wyglądają na celowe użycie min przeciwpiechotnych na wąskim odcinku przy północno-zachodniej granicy z Bangladeszem w stanie Rakhine, gdzie w ciągu ostatnich dwóch tygodni prowadzona jest operacja militarna i skąd, według szacunków ONZ, uciekło 270 tys. osób. ? Prowadzi to do pogorszenia dramatycznej sytuacji w stanie Rakhine, gdzie wojsko Mjanmy bezlitośnie stosuje broń masową na obszarach przygranicznych, co sprawia, że życie zwyczajnych ludzi jest w ogromnym zagrożeniu ? powiedziała Tirana Hassan, dyrektorka Amnesty International ds. reagowania kryzysowego, która obecnie znajduje się w pobliżu granicy Bangladeszu i Mjanmy.

Sprawdź także

Trybunał Stanu ostoją PiS

Małgorzata Manowska nie zwoła posiedzenia Trybunału Stanu, dopóki uzasadnienie wniosku sześciorga sędziów o jego zwołanie …