Strona główna / Aktualności / UE o polskich sędziach

UE o polskich sędziach

O przejściu do drugiego etapu procedury przeciwnaruszeniowej wobec Polski poinformowała w piątek Komisja Europejska. Ma to związek z ustawą wprowadzającą zmiany w sprawie dyscyplinowania sędziów. Zdaniem Komisji Europejskiej uchwalone w grudniu 2019 roku przepisy podważają niezależność polskich sędziów i są sprzeczne z zasadą nadrzędności prawa UE.

Komisja Europejska uruchomiła procedurę w kwietniu i dała Polsce dwa miesiące na odpowiedź. Władze w Warszawie przekazały swoje stanowisko, ale Bruksela uznała, że nie odpowiada ono na jej zastrzeżenia.

„Komisja podjęła dziś decyzję o kolejnym kroku na rzecz ochrony niezawisłości sędziów w Polsce. Postanowiliśmy kontynuować postępowanie o naruszenie w związku z tzw. ustawą kagańcową. W kontaktach z polskimi władzami wyrażałem już kilkakrotnie głębokie zaniepokojenie wpływem tej ustawy na wymiar sprawiedliwości. Nadal podważa ona niezawisłość polskich sędziów” – podkreślił w oświadczeniu komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.
Więcej na tvn24.pl

Sprawdź także

D. Korneluk wygrał konkurs

W poniedziałek zaczęły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką prokuratorów chętnych do kierowania Prokuraturą Krajową. Komisja …