Najnowsze informacje
Strona główna / Moja kancelaria / Wierzę w mądrość KE

Wierzę w mądrość KE

Komisja Europejska chce kompromisu z PiS, by odblokować miliardy z funduszu odbudowy. Czy przymknie oczy na łamanie praworządności? Adwokat Michał Wawrykiewicz z Wolnych Sądów: „Jestem pewien, że KE nie da się nabrać na pozorowane ruchy ze strony polskich władz” .

Komisja Europejska oficjalnie potwierdza, że jest gotowa na kompromis z rządem PiS dzięki, któremu odblokuje dla Polski miliardy euro z Krajowego Programu Odbudowy. Środki są zablokowane, bo rząd PiS nie wykonał wyroku TSUE z 15 lipca 2021 roku i nie zlikwidował nielegalnej Izby Dyscyplinarnej. Nie przywrócono też do pracy sześciu zawieszonych przez tę Izbę sędziów.

Teraz KE wysyła sygnał, że jest gotowa do ustępstw nawet za cenę wykonania wyroku przez władzę PiS w późniejszym okresie. Dla PiS to ważne, bo środki z KPO pomogłyby partii Kaczyńskiego realizować obietnice wyborcze i wygrać wybory do Sejmu w 2023 roku.

Postawa KE wzbudziła obawy wśród obrońców praworządności, że UE odpuszcza demolowanie wymiaru sprawiedliwości. Bo teraz jest wojna w Ukrainie. A Polska udziela pomocy uchodźcom oraz jest ważna w tranzycie broni do Ukrainy.

Te obawy są tym bardziej zasadne, bo KE nie postawiła rządowi PiS warunku likwidacji nowej Krajowej Rady Sądownictwa i powołania w jej miejsce niezależnego organu dającego sędziom nominacje. A to neo – KRS jest najważniejszym źródłem problemów z praworządnością w Polsce.

Więcej na okopress.pl

Sprawdź także

Na równi pochyłej

Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab i jego zastępcy Przemysław W. Radzik i Michał …