Strona główna / Szczypta soli / AI: drążenie ma sens

AI: drążenie ma sens

Nowy Rok mobilizuje do zmian, a aktywiści i aktywistki Amnesty International są żywym dowodem na to, że nawet w bardzo trudnych okolicznościach, są one możliwe.

Do takich przełomów doszło w wielu obszarach, w których prawa człowieka były łamane. Oto kilka z nich: 

Zmiana ustawodawstwa

W lipcu Parlament Ghany zagłosował za usunięciem kary śmierci z Ustawy o przestępstwach karnych i innych wykroczeniach z 1960 r. oraz Ustawy o siłach zbrojnych z 1962 r. Podejmując te kroki, Ghana zrobiła duży krok w kierunku zniesienia kary śmierci.

Dzieci i młodzież

W sierpniu Krajowa Rada ds. Dzieci i Młodzieży Paragwaju zatwierdziła Krajowy Program Zapobiegania Przemocy Seksualnej i Opieki nad Dziećmi i Młodzieżą, które jej doświadczyły. Program był jednym z kluczowych zaleceń raportu Amnesty International „To dziewczynki, nie matki”.

Odzyskanie wolności

Czerwiec: Czterech obrońców praw człowieka w sprawie Buyukada – Taner Kılıç, İdil Eser, Özlem Dalkıran i Günal Kurşun, którzy zostali skazani w lipcu 2020 r. na podstawie bezpodstawnych zarzutów – zostało ostatecznie uniewinnionych. Ich uwolnienie nastąpiło sześć lat po pierwszym aresztowaniu Tanera. Cała czwórka wyraziła wdzięczność Amnesty International. „Przez sześć lat obserwowaliśmy, jak mielą koła niesprawiedliwości, gdy bezpodstawne zarzuty stawiane tym czterem odważnym obrońcom praw

człowieka były uznawane przez kolejne sądy za fakty. Dzisiejsze orzeczenie ujawniło prawdziwy cel takich politycznie motywowanych oskarżeń: wykorzystywanie sądów jako broni do uciszania krytycznych głosów”.

Sprawiedliwość i odpowiedzialność

W czerwcu Szwajcaria zmieniła swoje prawo dotyczące gwałtu wprowadzając definicję opartą na zgodzie, a w lipcu holenderska Izba Reprezentantów zagłosowała za zmianą ustawy o przestępstwach seksualnych, wprowadzając definicję gwałtu opartą na zgodzie. Oczekuje się, że ustawa zostanie przyjęta – po głosowaniu w Senacie – w ciągu najbliższych miesięcy. To ogromne zwycięstwo aktywistów, ocalałych i sojuszników, a także kampanii Amnesty International „Let’s Talk About Yes” („Porozmawiajmy o zgodzie”) i rzecznictwa w regionie.

O pozostałych zmianach, m.in. w obszarze praw osób LGBTI, technologii przeczytasz na stronie:  Świętujemy zwycięstwa w obronie praw człowieka w 2023 roku  – Amnesty International Polska

Sprawdź także

A niepełnosprawni?

Projekt przewiduje dyżury poradnictwa prawnego w całym kraju oraz prowadzenie litygacji strategicznej w sprawach dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność. …