Strona główna / Aktualności / Fikcja dostępu do aborcji

Fikcja dostępu do aborcji

Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał odpowiedx od Rzecznika Preaw Pacjenta o dostępie do lekarza wykoującego aborcję zgodnie z prawem. Oto wyjątki z odpowiedzi RPP:.” Przesyłane przez pacjentki do Biura Rzecznika Praw Pacjenta sygnały wskazują na utrudnienia dostępu wynikające głównie z działań lub zaniechań personelu medycznego o charakterze
nieformalnym. Zauważalnym problemem jest brak wydania pacjentce skierowania do innego podmiotu leczniczego w przypadku, gdy wszyscy lekarze odmówili wykonania zabiegu lub dokonania konsultacji, bez odpowiedniej adnotacji w dokumentacji medycznej pacjentki (nie powołując się zatem w sposób formalny na tzw. klauzulę sumienia). Skierowanie do innego podmiotu leczniczego nie jest wydawane nawet pomimo przekazania informacji, iż pacjentki powinny się zgłosić do podmiotu o wyższej referencyjności celem oceny zasadności realizacji uprawnienia. Ponadto, przeprowadzone konsultacje lekarskie nie są odnotowywane w dokumentacji medycznej pacjentki, podobnie jak przekazywane informacje o dalszym trybie postępowania. Pacjentki wskazują również na zaniechania w przedmiocie podjęcia diagnostycznych czynności medycznych, w tym oceny czy istnieją wskazania do wykonania zabiegu przerwania ciąży, co w konsekwencji ogranicza ich prawo do informacji w zakresie stanu zdrowia pacjentki oraz informacji o stanie płodu. W skrajnych przypadkach następuje nieodnotowanie obecności pacjentki na Izbie Przyjęć podmiotu leczniczego. W sposób nieformalny rozpatrywany jest również wniosek pacjenta z art. 6 ust. 3 ustawy, przy czym odmowa nie jest odnotowywana w dokumentacji medycznej.’^ Odnosząc Ponadto, organ stale analizuje obowiązujące przepisy celem propozycji ewentualnych zmian legislacyjnych – w tym również w zakresie opieki okołoporodowej. Zapewnienie ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentkom zgłaszającym się w celu terminacji ciąży może zagwarantować m.in. nowelizacja przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej’^. Proponowana zmiana mogłaby obejmować wprowadzenie zapisu, stosownie do którego w sytuacji powołania się przez wszystkich lekarzy podmiotu leczniczego na tzw. klauzulę sumienia, podmiot leczniczy obowiązany byłby zapewnić realny dostęp pacjentowi do świadczenia zdrowotnego (np. poprzez zawarcie umowy o podwykonawstwo).
Alternatywnie do powyższego rozwiązania, Rzecznik Praw Pacjenta rozważa, aby podmioty lecznicze przyjęły pisemną procedurę postępowania w przypadku zgłoszenia się pacjentki do wykonania legalnego zabiegu terminacji ciąży. Przepisy wewnętrzne powinny uwzględniać również tok postępowania w przypadku powołania się przez wszystkich lekarzy podmiotu leczniczego na uprawnienie określone w art. 39 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Dotychczasowa praktyka wskazuje, iż procedura w formie pisemnej prz> spiesza proces podejmowania decyzji w sprawie, co jest istotne szczególnie w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety. Wobec powyższego. Rzecznik Praw Pacjenta poinformuje Pana Rzecznika o wynikach i wnioskach związanych z dostępnością do zabiegu przerywania ciąży w województwie podkarpackim. Jednocześnie pragnę Pana zapewnić, iż Rzecznik Praw Pacjenta dołoży wszelkich starań i podejmie stosowne działania, aby przedmiotową sprawę wnikliwie zbadać. Ponadto, Rzecznik deklaruje wolę podjęcia szerszej współpracy celem wypracowania wspólnych procedur celem zapewnienia pacjentkom dostępu do świadczeń zdrowotnych dotyczących wykonania legalnego zabiegu przerywania ciąży.

Sprawdź także

Trybunał Stanu ostoją PiS

Małgorzata Manowska nie zwoła posiedzenia Trybunału Stanu, dopóki uzasadnienie wniosku sześciorga sędziów o jego zwołanie …