Strona główna / Aktualności / Konferencja Solidarność i Suwerenność

Konferencja Solidarność i Suwerenność

31 sierpnia o godz. 10.00 w Sali Kolumnowej rozpocznie się konferencja przewodniczących 12 parlamentów państw Europy Środkowo-Wschodniej. Podstawą współpracy w Europie powinna być suwerenność i solidarność państw narodowych. Wszystkie państwa narodowe na naszym kontynencie są integralną częścią Europy. Gospodarzami spotkania są Marszałek
Sejmu Marek Kuchciński i Marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Impulsem dla zorganizowania konferencji 12 państw była deklaracja Europa Solidarnych Państw, przesłana do przewodniczących parlamentów narodowych w państwach europejskich.
Przewodniczący i wiceprzewodniczący parlamentów: Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Macedonii, Mołdawii, Serbii, Ukrainy oraz Turcji będą rozmawiać o współpracy wielostronnej parlamentów narodowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Poruszona zostanie też kwestia nowego impulsu w kontekście współpracy regionalnej na tym obszarze Europy. Konferencja będzie forum do dyskusji o przyszłości kontynentu między państwami Europy Środkowo-Wschodniej niezależnie od ich przynależności do Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Unia Europejska nie może być organizacją międzynarodową zamkniętą dla innych państw europejskich, gdyż one także stanowią o tożsamości i potencjale Europy i nie jest możliwe zapewnienie bezpieczeństwa Unii Europejskiej bez bezpieczeństwa w skali całego kontynentu. Wspieramy model Unii Europejskiej jako organizacji międzynarodowej, służebnej wobec państw członkowskich, otwartej na współpracę z jej sąsiadami, przede wszystkim położonych na jej pograniczu wschodnim i południowo-wschodnim.

Sprawdź także

Jaki model sprawiedliwości

W piątek (17 maja br.) odbyło się zapowiadane wcześniej spotkanie szefa resortu sprawiedliwości Adama Bodnara …