Strona główna / Szczypta soli / Krzywda dziecka

Krzywda dziecka

Mam na imię Alex. Na zielonej szkole, kiedy byłem w szóstej klasie, zostałem wykorzystany seksualnie przez mojego rówieśnika (…). Powiedziałem wychowawczyni z klasy, pani pedagog, dyrektorce. Wie pan, co oni zrobili? Nic nie zrobili – mówił w środę 14-letni Alex z Małopolski na spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem w Krakowie. Szef rządu obiecał, że przekaże sprawę prokuratorowi generalnemu Adamowi Bodnarowi.

prawa wykorzystania seksualnego 14-letniego Alexa przez kolegę z klasy jeszcze raz zostanie zbadana przez organy ścigania. To efekt publicznego opowiedzenia historii przez chłopca na środowym spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.

Rzeczniczka praw dziecka już zapowiedziała, że osobiście przejrzy akta sprawy, dokumenty analizuje kuratorium, sprawie przygląda się prokuratura. – Alex chce sprawiedliwości, niczego więcej – mówi mama chłopca.

– Ta historia jak w soczewce pokazuje, że my dzieci nie słuchamy. A powinniśmy. Ich głos powinien być traktowany równorzędnie jak nas, dorosłych. Alex mówił o tym, co się wydarzyło. Tylko nikt nie chciał słuchać: ani prokuratura, ani nauczyciele czy dyrekcja szkoły. Wszystkie procedury odbyły się w kręgu osób dorosłych, niewykluczone, że nie do końca należycie. Będziemy badać i analizować wszystkie te wątki – zapowiedziała Monika Horna-Cieślak, rzeczniczka praw dziecka.

Nie wykonywano w tej sprawie żadnych czynności procesowych, nie przesłuchiwano zawiadamiających, ani dziecka z udziałem psychologa. Oceniając materiał dowodowy stanowiący podstawę zawiadomienia, prokurator doszedł do wniosku, że jest brak znamion czynu zabronionego – dodał prokurator.

Donald Tusk o sprawie Alexa: Rozżalenie i poczucie krzywdy jest uzasadnione

– Rozmawialiśmy dziś rano z rzeczniczką praw dziecka w tej kwestii. Już wczoraj wieczorem decyzje podjęła też ministerka edukacji. Rozpoczęła się kontrola w tej sprawie w szkole, w której to zdarzenie miało miejsce. A właściwie nie samo zdarzenie, a niewłaściwe działania i zachowania dyrekcji szkoły w tej kwestii – komentował w czwartek przed południem w Gliwicach premier Donald Tusk.

Sprawdź także

PiS-PO, jedno zło

Kajetan Jan Wróblewski: Tymczasem na Wschodniej (780/337/72)*. Grochem o ścianę Polska degrengolada W 2015 roku …