Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Pełna emerytura dla generała

Pełna emerytura dla generała

29 listopada 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, XIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wydał wyrok, na mocy którego zmienił zaskarżoną decyzję Dyrektora ZER MSWiA i przywrócił Generałowi Gromosławowi Czempińskiemu prawo do emerytury obniżonej na podstawie tzw. „ustawy dezubekizacyjnej”.

Generała w Sądzie Okręgowym w Warszawie reprezentował adwokat Jan Dudzik z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P. J. Sowisło & Topolewski.

Sąd Okręgowy przychylił się do argumentacji przedstawionej przez Kancelarię i jednoznacznie stwierdził, że służba Generała Gromosława Czempińskiego w Departamencie I MSW (wywiadzie cywilnym PRL) nie miała charakteru „służby na rzecz totalitarnego państwa”.

Rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego w Warszawie na rzecz Generała Czempińskiego jest kolejnym istotnym orzeczeniem w prowadzonych przez Kancelarię sprawach odwołań byłych funkcjonariuszy MSW od decyzji o obniżeniu wysokości świadczeń emerytalnych i rentowych wydanych przez Dyrektora ZER MSWiA.

Generał Gromosław Czempiński to wieloletni oficer polskiego wywiadu cywilnego. Jest jednym ze współtwórców polskiego wywiadu po 1990 r. W latach 1993-1996 pełnił funkcję Szefa Urzędu Ochrony Państwa.

Generał jest jednym z bohaterów historycznej operacji „Samum” z 1990 roku i jako jeden z polskich oficerów wywiadu w spektakularny sposób pomógł uwolnić agentów CIA z objętego wówczas wojną Iraku. Sukces operacji przyczynił się do zredukowania zagranicznego długu Polski zaciągniętego w czasach PRL-u oraz nawiązania bliskich relacji z USA.

Sprawdź także

Pandemia a ciąża i porody

W publicznych szpitalach w czasie pandemii nie są przestrzegane prawa kobiet rodzących – wynika z …