Strona główna / Temat Tygodnia / Polska wraca do Europy

Polska wraca do Europy

Komisarz ds. Sprawiedliwości Unii Europejskiej Didier Reynders przebywa z wizytą w Warszawie. Polityk spotkał się z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem. – Polska może w pełni przywrócić swoją pozycję państwa przestrzegającego praworządności – mówił. Stwierdził, że zmiana ministra sprawiedliwości to ważny krok w stronę „przywracania praworządności”. Wcześniej rozmawiał m.in. z szefem MSZ Radosławem Sikorskim i szefami parlamentarnych komisji ds. UE – Bohdanem Klichem i Michałem Kobosko.
Jestem przekonany, że Polska może w pełni przywrócić swoją pozycję państwa przestrzegającego praworządności – powiedział unijny komisarz po spotkaniu z Adamem Bodnarem.

– Widzimy, że nowy rząd jest w pełni zdeterminowany, aby odbudować praworządność w Polsce. To zmiana, która jest serdecznie przez nas przyjmowana. Wartości Unii Europejskiej są dla nas bardzo ważne – powiedział Didier Reynders.

Komisarz stwierdził, że rozmawiał z Adamem Bodnarem, na temat kroków, kóre Polska musi podjąć, żeby przywrócić praworządność w Polsce.  
Odnotowujemy ostatnie zmiany, które mają miejsce w Polsce. Jesteśmy zdeterminowani, żeby przywrócić niezależność Krajowej Rady Sądownictwa. Będziemy obserwować projekt ustawy w tej sprawie – wskazał komisarz. Didier Reynders powiedział, że cieszy się z decyzji Polski o przyłączeniu się do prokuratury europejskiej. 

– Głęboko wierzę, że niedługo będziemy mogli pozytywnie zaopiniować wniosek o wypłatę środków – powiedział. Dodłą, że KE jest zdeterminowana, żeby zapewnić wsparcie polskiemu rządowi.  

Minister Bodnar: Polska przygotuje mapę działań przywracających praworządność

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wskazał, że Polska przygotuje „mapę drogową” działań, które doprowadzą do zamknięcia procedury dotyczące praworządności.  

Komisarz Reynders powiedział, że KE obserwuje także kwestię pluralizmu w mediach.  

– To co jest ważne to przywrócenie pluralizmu w mediach. Chcemy pluralizmu w mediach, wolności wypowiedzi i bezpieczeństwa dziennikarzy – powiedział.  

Rozmowy z ministrem sprawiedliwości były uważane za główny punkt przyjazdu Reyndersa do Warszawy.

***

Zależy nam na odbudowaniu praworządności dla obywateli, dla respektowania wartości konstytucyjnych. Prowadzimy dialog z Komisją Europejską i wypełniamy kolejne kroki prowadzące do realizacji kamieni milowych – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar podczas dzisiejszej (19 stycznia br.) konferencji z Komisarzem UE ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem. Realizacja kamieni milowych jest warunkiem przyznania Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Minister Adam Bodnar i komisarz Didier Reynders

Unijny komisarz dziękował szefowi resortu sprawiedliwości za działania nowego rządu. – Rozmawialiśmy z ministrem Adamem Bodnarem o tym, co trzeba zrobić, by przywrócić praworządność w Polsce i doprowadzić do zakończenia procedury z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej – podkreślił Didier Reynders.

Jednym z elementów przywracania praworządności, jak podkreślił na konferencji minister, będzie rozdzielenie funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. – Podczas spotkania rozmawialiśmy również o procedurze z art. 7 TUE, która polega na ciągłym nadzorze w zakresie praworządności. Będziemy przygotowywali kolejne dokumenty wyznaczające mapę drogową prowadzącą do zakończenia tego procesu – zadeklarował minister Adam Bodnar.

Komisarz Didier Reynders stwierdził, że przywracanie praworządności nie jest prostym procesem. – Będziemy o tym rozmawiali w przyszłym tygodniu na Radzie ds. Sprawiedliwości, potem odbędzie się kolejne spotkanie – zapowiedział. Jak zauważył, Komisja Europejska jest zainteresowana przywróceniem Krajowej Radzie Sądownictwa niezależności i kluczowej roli w procesie nominacji sędziowskich w Polsce. Docenił też działania Polski zmierzające do przyłączenia do Prokuratury Europejskiej.

Procedura z art. 7 TUE

Komisja Europejska rozpoczęła procedurę z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) przeciwko Polsce w grudniu 2017 r. We wniosku rozpoczynającym postępowanie KE przedstawiła obawy dotyczące poszanowania przez Polskę zasady praworządności. 

Powodem wszczęcia procedury z art. 7 TUE był brak konstruktywnego dialogu ówczesnych polskich władz z KE i reakcji na dotychczasowe wezwania Komisji do naprawy sytuacji w polskim systemie prawnym. Komisja Europejska wyraziła m.in. obawy w związku z przyjęciem przez parlament nowych przepisów systemu sądownictwa, które zagrażały niezależności sędziów.

Procedura z art. 7 TUE wszczęta przeciwko Polsce nie zakończyła się. W trakcie posiedzeń  Rada do Spraw Ogólnych (GAC) polskie władze przedstawiały informacje o aktualnym stanie wymiaru sprawiedliwości. Ostatnie wysłuchanie Polski odbyło się w maju 2023 r.

Zakończenie procedury z art. 7 TUE następuje, kiedy państwo członkowskie podejmuje konstruktywny dialog z instytucjami UE, w tym przede wszystkim z inicjującą postępowanie Komisją Europejską. Następnym etapem jest przywrócenie praworządności i wyeliminowanie ryzyka poważnego naruszenia wartości europejskich. Art. 2 TUE wśród wartości europejskich wymienia poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, poszanowanie praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości.

Konsekwencją dalszego trwania procedury z art. 7 TUE i stałego naruszania wartości unijnych przez państwo członkowskie jest możliwość zawieszenia praw członkowskich, łącznie z prawem do głosowania przedstawiciela rządu tego państwa w Radzie UE. W konsekwencji państwo nie uczestniczy w procesie decyzyjnym UE i nie współtworzy prawa unijnego.

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad porozumieniem z Unią Europejską i przywróceniem w Polsce praworządności. Warunkiem wypłaty Polsce środków z Krajowego Programu Odbudowy jest zrealizowanie kamieni milowych.

Środki z Krajowego Planu Odbudowy

Komisarz Didier Reynders wyraził nadzieję, że KE będzie mogła wkrótce przedstawić pozytywną ocenę pierwszego wniosku o płatność dla Polski z KPO. 15 grudnia 2023 r. rząd złożył wnioski o przyznanie Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy. Komisja Europejska zajmuje się weryfikacją oraz oceną wniosku o wypłatę pierwszej transzy pieniędzy. Przygotowane są już rozwiązania prawne, niezbędne do wypłacenia Polsce środków z KPO i pieniędzy z unijnego budżetu na lata 2021-2027.

Polska ma w sumie otrzymać z KPO 59,82 mld euro, w tym 25,3 mld euro w postaci dotacji i 34,5 mld euro w formie preferencyjnych pożyczek. Większość tych środków będzie inwestowana w formie instrumentów finansowych, co umożliwi realizację projektów nawet przez kolejne 30 lat.

Biuro Komunikacji i Promocji

Ministerstwo Sprawiedliwości




Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-pilna-wizyta-komisarza-w-polsce-wskazal-na-wazny-krok,nId,7279106#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Sprawdź także

Trwa śledztwo smoleńskie

Informacja o postępowaniu w sprawie katastrofy smoleńskiej Zespół Śledczy nr 1 Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo …