Strona główna / Aktualności / Sojusznik RP zaniepokojony

Sojusznik RP zaniepokojony

Departament Stanu USA wydał oświadczenie ws. sytuacji w Polsce Rzecznik prasowy Departamentu Stanu Heather Nauert pod koniec czwartkowej konferencji prasowej powiedziała, że Polska jest bliskim sojusznikiem USA, które z uwagą monitorują sytuację w Polsce i przeprowadzane w naszym kraju reformy sądownictwa. Nauert została zapytana przez
korespondenta stacji TVN, co resort sądzi o zachodzących zmianach w Polsce i odpowiedziała „prezydent USA Donald Trump odwiedził ostatnio Polskę, bardzo ważne jest dla nas, by mieć dobre stosunki z Polską i Polakami. Demokratyczna Polska jest naszym bliskim sojusznikiem i bardzo zależy nam na tym kraju i jego obywatelach?. – Jesteśmy zaniepokojeni działaniami legislacyjnymi polskiego rządu, które wydają się ograniczać władzę sądowniczą i potencjalnie mogą osłabić system prawny. Obserwujemy sytuację oraz prowadzone są rozmowy pomiędzy przedstawicielami najwyższych urzędów USA i Polski – powiedziała Nauert.
DONALD TUSK APELUJE,
Po tym, jak Sejm przegłosował ustawę o Sądzie Najwyższym oświadczenie wydał Donald Tusk. „W moim przekonaniu ostatnie działania partii rządzącej są zaprzeczeniem europejskich wartości i standardów i narażają naszą reputację na szwank. Przenoszą nas w sensie politycznym w czasie i przestrzeni: wstecz i na Wschód” – napisał Tusk.
PROTESTY W CAŁEJ POLSCE,
Przed Pałacem Prezydenckim morze ludzi W kilkudziesięciu miastach Polski odbyły się protesty w obronie niezależności sądownictwa. Największa demonstracja odbyła się przed Pałacem Prezydenckim. Według policji na Krakowskie Przedmieście przyszło 14 tys. osób. Z kolei ratusz mówi o 50 tysiącach zebranych. Prezydent jednak nie zobaczył demonstracji – w najgorętszym momencie wyjechał do rządowego ośrodka w Helu. Ze sceny ustawionej tyłem do Pałacu przemawiali politycy opozycji, aktorzy czytali Konstytucje, a na koniec były nawet muzyka na żywo. Owacjami nagrodzono przemówienie prof. Adama Strzembosza, I Prezesa Sądu Najwyższego w latach 90. W orędziu Beaty Szydło o agresji elit III RP
ORĘDZIE B. SZYDŁO
Jednocześnie ze startem Łańcucha Światła na Krakowskim Przedmieściu, zaczęło się też orędzie Beaty Szydło. Premier mówiła, że realizowana przez rząd reforma sądownictwa „odpowiada na oczekiwania Polaków”, a „agresja i frustracja elit III RP nie zatrzyma procesów naprawczych”. – Gdy Polacy odsunęli ich od władzy, pokazali swoje prawdziwe oblicze. Anarchia, agresja, przepychanki i prowokacje zamiast merytorycznej debaty. Do tego wyrywanie mikrofonu, gaszenie światła, nawoływanie do protestów na ulicach i donosy za granicę – mówiła o opozycji Szydło. Senacka komisja przyjmuje ustawę bez poprawek Wieczorem obrady zaczęła senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji. Po wielu godzinach przewodniczący zdecydował o głosowaniu nad wnioskami formalnymi. I tak – zupełnie niespodziewanie – o godzinie 1.30 przegłosowano wniosek jednego z senatorów PiS o przyjęciu ustawy bez poprawek. Komisja zarekomendowała takie rozwiązanie Senatowi, który będzie obradował nad ustawą w piątek. Po zakończeniu obrad komisji, do protestujących wyszedł senator PO Jan Rulewski i przez megafon tłumaczył zebranym znaczenie ustawy o Sądzie Najwyższym. Jeszcze w trakcie obrad doszło do raczej niespodziewanej sytuacji. Protestujący przed Senatem zaczęli śpiewać hymn Polski. Parlamentarzyści, którzy przez okno usłyszeli, co dzieje się przed budynkiem, wstali i również zaczęli śpiewać. Oprócz jednego – senatora PiS Michała Seweryńskiego, który przez cały czas siedział. Jeszcze dziś ustawa na biurku prezydenta? Ustawą zajmą się dziś senatorowie na posiedzeniu plenarnym. Jeśli nie zgłoszą żadnych poprawek, zmiany w SN trafią na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który zgodnie z prawem będzie miał 21 dni na decyzję.
RELACJA „New York Times”

Amerykański dziennik „New York Times” opublikował zdjęcie z protestów ws. sądów sprzed Pałacu Prezydenckiego. W gazecie znalazł się także tekst o zmianach w polskim sądownictwie wprowadzanych przez PiS. „Polacy gromadzą się w obronie sądów” – taki podpis znalazł się pod zdjęciem umieszczonym na pierwszej stronie czwartkowego wydania dziennika „New York Times”. Amerykańska gazeta opisała protesty, które obecnie odbywają się w kraju w związku z ustawami o KRS, ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Zdjęcie, które pojawiło się w „NYT”, pochodzi z wtorkowego protestu.

Sprawdź także

Trybunał Stanu ostoją PiS

Małgorzata Manowska nie zwoła posiedzenia Trybunału Stanu, dopóki uzasadnienie wniosku sześciorga sędziów o jego zwołanie …