Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Ukryli obraz Gierymskiego

Ukryli obraz Gierymskiego

Na rok więzienia w zawieszeniu na rok skazał we wtorek Sąd Okręgowy w Krakowie Joannę W.-M. i Mariusza M., oskarżonych o przywłaszczenie obrazu Aleksandra Gierymskiego „Zima w małym miasteczku”, dzieła z listy strat wojennych resortu kultury.

„Zima w małym miasteczku” Aleksandra Gierymskiego /Jan Graczyński /East News

Małżonkowie oskarżeni byli o przywłaszczenie obrazu o wartości 800 tys. zł, stanowiącego „mienie o znaczącej wartości oraz dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury”. Zarzucono im także to, że „dokonali nieumyślnego uszkodzenia obrazu poprzez jego nieprawidłowe przechowywanie”. Groziło im od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Sąd Okręgowy w Krakowie uznał Joannę W.-M. i Mariusza M. za winnych zarzucanych im czynów i wymierzył im karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Na oskarżoną nałożył również karę grzywny w wysokości 500 złotych, uzasadniając, że to na niej ciążył większy obowiązek zadbania o los obrazu, gdyż znajdował się on wśród rzeczy przez nią odziedziczonych.

Dzieło, które figurowało jako strata wojenna na liście obiektów utraconych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaginęło w 1945 r., a miejsce jego pobytu ujawnione zostało dopiero w ub.r. Okazało się, że znajdowało się ono w prywatnych rękach – Joanna W.-M. natrafiła na nie, przeglądając rzeczy swojej zmarłej w 2007 r. babci i przechowywała przez kolejne lata.

Jak podkreślił w uzasadnieniu sędzia Maciej Czajka, ten wyrok ma przede wszystkim „walor społeczny”. „Chodzi o to, żeby w ten sposób uczulić ludzi na to, że dzieł sztuki, rzeczy cennych dla kultury nie można traktować w sposób niefrasobliwy (…). To jest przestępstwo (…) też przeciwko nam wszystkim, przeciwko – w pewnym sensie – Polsce, społeczeństwu. Ponieważ to jest nasze wspólne dziedzictwo. O to trzeba dbać w szczególny sposób” – powiedział sędzia.

Wyrok jest nieprawomocny.

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/malopolskie/news-malzenstwo-przywlaszczylo-obraz-bedacy-na-liscie-strat-wojen,nId,2686463#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Sprawdź także

Nie wolno się poddać

Wraz z początkiem roku 2022 nową dyrektorką Amnesty International w Polsce została Anna Błaszczak- Banasiak. …