Strona główna / Moja kancelaria / Więcej niż stajnia Augiasza

Więcej niż stajnia Augiasza

Adam Bodnar w wywiadzie dla OKO.press zapowiada 9 ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości. Na pierwszy ogień KRS, TK i prokuratura oraz rozwiązanie problemu nominatów Ziobry w sądach – Schaba, Radzika, Lasoty i Nawackiego. Opowiada o relacjach z Tuskiem. Mówi o „szokującej skali” inwigilacji PegasusemO swoich relacjach z premierem Donaldem Tuskiem, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar mówi OKO.press, że spotkania są „regularne”. „To jest wspólna praca na rzecz naprawy wymiaru sprawiedliwości. Nigdy nie miałem poczucia, że to jest dywanik. Pan premier doskonale wie, jaki jest plan, który wprowadzam. Doskonale też wie, jakie prowadzę rozmowy na szczeblu Komisji Europejskiej”. Bodnar zaprzecza, by premier naciskał na przyspieszenie decyzji.

W wywiadzie podsumowuje, co udało mu się zrobić przez dwa miesiące w rządzie. Pytamy o wymianę kadrową w sądach, na którą niecierpliwie czekają sędziowie w całej Polsce oraz o rozliczenie ludzi Ziobry. A także o to, co zrobi z neo-sędziami i czy zniesie nadzór ministerstwa nad sądami. Rozmawiamy o Pegasusie i rozliczeniu afery hejterskiej. I o tym, jak układa mu się współpraca z sędziami, którzy przez ostatnie lata bronili praworządności.

Dwa miesiące rządów Bodnara stały pod znakiem usunięcia byłego prokuratora krajowego Dariusza Barskiego, świadka na ślubie Zbigniewa Ziobry, który miał zatrzymać zmiany w wymiarze sprawiedliwości i zablokować wymianę PiS-owskich kadr.

Adam Bodnar jest jednym z najbardziej atakowanych przez prawicę członków nowego rządu.

Premier Tusk postawił na niego, bo Bodnar jest cenionym w kraju i zagranicą autorytetem. Ma dorobek imponującej kadencji jako RPO (2015-2021). W wyborach do Senatu w Warszawie zagłosowało na niego rekordowe ponad 600 tysięcy wyborców. Atutem Bodnara jest to, że łatwiej będzie mu przekonać obywateli i Komisję Europejską, że przeprowadzane zmiany są dobre i zgodne ze standardami europejskimi. I że nie chodzi na skróty.

W OKO.press Adam Bodnar nie zdradza wszystkich szczegółów, ale mówi więcej niż w innych wywiadach. Rysuje swój plan działania. Cały wywiad na portalu OKO.press.plj.

Sprawdź także

Herakles czy Syzyf

Wojciech Sadurski: Herakles czy Syzyf? O dziedzictwie ustawowego bezprawia w postautokratycznej Polsce – List z …