Strona główna / Temat Tygodnia / Zaprzestać rąbania puszczy

Zaprzestać rąbania puszczy

Podczas sesji w Krakowie UNESCO podjęło decyzję korzystną dla Puszczy Białowieskiej. Nie można ciąć w starodrzewach, a do Polski zostanie wysłana misja naukowa. Badacze sprawdzą, jaki jest rzeczywisty efekt działań ministra Szyszki w Puszczy ?To jest wielka przegrana ministra Szyszki i Lasów Państwowych? ? mówi dla OKO.press Radosław Ślusarczyk, prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. ?Świat docenił wagę problemu i chce chronić Puszczę Białowieską? ? dodaje. 5 lipca 2017 roku, podczas 41. sesji UNESCO przyjęto dokument, który wzywa Polskę do natychmiastowego zatrzymania wycinki w najstarszych, ponadstuletnich częściach lasu.
A także gwarantuje, że do Puszczy Białowieskiej zostanie wysłana specjalna misja naukowa. Badacze Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody ocenią, czy lasu ? ze względu na prowadzoną w nim przez Lasy Państwowe wycinkę ? nie należy wpisać na Listę Dziedzictwa w Zagrożeniu. Jedyna zmiana dotyczy daty złożenia raportu ? przesuwa ją z lutego na grudzień 2018 roku.

XLI sesja UNESCO w Krakowie

W niedzielę w Krakowie rozpoczęła się się 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Potrwa do 12 lipca. Polska po raz pierwszy w historii jest gospodarzem tego wydarzenia..Podczas sesji zostaną podjęte decyzje dotyczące przyjęcia nowych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przedstawiony zostanie między innymi wniosek o wpisanie dawnych kopalni srebra, ołowiu i cynku, mieszczących się w podziemiach Gór Tarnowskich. Ekolodzy z całego świata zapowiedzieli protesty w obronie Puszczy Białowieskiej, która jest wpisna na liste UNESCO dziedzitwa przyrodniczego, a którą polski rząd dewastuje.
Łącznie do Krakowa zawitają trzy tysiące gości ze 190 krajów, w tym ponad 130 oficjalnych delegacji. Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO figurują 1052 miejsca i zabytki ze 165 państw. Obecność na niej to prestiż, ale również zobowiązanie do ochrony i konserwacji obiektu oraz takiego jego udostępniania, by zachowana została jego autentyczność i integralność. Forum zostało zorganizowane w Krakowie, którego Stare Miasto wraz ze Wzgórzem Wawelskim i Kazimierzem znalazło się na pierwszej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie.
BEATA SZYDŁO: „TO NIEPRAWDA”

To nieprawda, że UNESCO wezwało Polskę do zatrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej” – powiedziała Beata Szydło. I dodała, że debata UNESCO o Puszczy została przesunięta o rok. Oba twierdzenia są nieprawdziwe. Ciekawe, kto wprowadził ją w błąd i czy poniesie konsekwencje za kompromitację szefowej polskiego rządu. Jeśli słowa premier Polski wypowiedziane 7 lipca ? dwa dni po decyzji UNESCO w sprawie Puszczy ? są oficjalnym stanowiskiem polskiego rządu, to mamy kłopot. Albo premier nie wie co ustaliła sesja ONZ-wskiej agencji obradującej w Krakowie, gdzie rząd reprezentowało ministerstwo środowiska ? czyli komunikacja w rządzie jest fatalna. Albo resort Jana Szyszki świadomie wprowadził ją w błąd. Przypomnijmy, że 5 lipca 2017 roku podczas odbywającej się w Krakowie 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, organizacja wezwała Polskę do natychmiastowego zatrzymania wycinki w najstarszych częściach Puszczy Białowieskiej. Zdecydowano również o wysłaniu misji naukowej, która oceni, czy w wyniku działań ministra Szyszki i Lasów Państwowych nie trzeba będzie wpisać Puszczy na Listę Dziedzictwa w Zagrożeniu.
źródło: OKOpress.pl

Sprawdź także

Trwa śledztwo smoleńskie

Informacja o postępowaniu w sprawie katastrofy smoleńskiej Zespół Śledczy nr 1 Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo …