Strona główna / Aktualności / Zegar wyborczy przyśpiesza

Zegar wyborczy przyśpiesza

Poseł adwokat Arkadiusz Mularczyk i poseł adwokat Ryszard Kalisz, to chyba najbardziej znani prawnicy w parlamencie, którzy nigdy nie ukrywali, ba szczycili się, swoim zawodem. Niezależnie od politycznego zabarwienia ich wypowiedzi, jednego nie można było zarzucić znajomości prawa. Martwi, że w Poznaniu prawników można policzyć na palcach jednej ręki. Według kwerendy wyborczej w Poznaniu, z naszego miasta do Senatu ubiega sie o mandat tylko jeden prawnik, Andrzej Jóźwiak. Niezależny polityk, startujący z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
– Aby Komitet Wyborczy mógł zgłosić kandydata do Senatu, poza dokumentami zgłoszeniowymi, potrzeba poparcia tej kandydatury przez 2000 wyborców z okręgu wyborczego czyli potrzeba 2000 podpisów – mówi kandydat na senatora Andrzej Jóźwiak. Ponieważ nie mam zaplecza partyjnego pomagają w tym osoby bliskie i znajomi oraz bardzo często osoby, które mają dosyć partyjnych kłótni i które wiedzą, że bezpartyjni mogą bardzo dużo zdziałać w Senacie. Wszystkim tym osobom bardzo serdecznie dziękuję i jednocześnie informuję, że podpisy na moją kandydaturę można złożyć w biurze SLD w Poznaniu przy ulicy Wysokiej 5, tuż przy Piekarach.
Do 22 sierpnia do godziny 16.15 można składać zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych. – Wprawdzie, według ustawy, termin składania zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych mija 20 sierpnia, jednak ze względu na to, że jest to sobota, to zgodnie z przepisami zostanie przesunięty on na poniedziałek.
Do 22 sierpnia PKW musi powołać okręgowe komisje wyborcze, których zadaniem będzie przyjmowanie zgłoszeń list kandydatów na posłów i senatora w konkretnym okręgu wyborczym, a później ustalenie wyników wyborów.
30 sierpnia o północy minie termin zgłaszania list kandydatów do parlamentu. Listy te w danym okręgu wyborczym zgłasza się do właściwej okręgowej komisji wyborczej.
Do 9 września wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast muszą podać informacje o obwodach do głosowania, czyli o lokalach wyborczych, w których 9 października odbędzie się głosowanie. W tych obwieszczeniach będą wskazane lokale wyborcze dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Do 9 września Państwowa Komisja Wyborcza dokona losowania jednolitych numerów dla list kandydatów na posłów w tych komisjach, które zgłosiły i zarejestrowały listy w co najmniej połowie okręgów wyborczych.
Od 24 września do 7 października do północy będą rozpowszechniane nieodpłatnie audycje komitetów wyborczych w radiu i telewizji publicznej.

Sprawdź także

Trybunał Stanu ostoją PiS

Małgorzata Manowska nie zwoła posiedzenia Trybunału Stanu, dopóki uzasadnienie wniosku sześciorga sędziów o jego zwołanie …