Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / Oddano hołd Niezłomnym Adwokatom

Oddano hołd Niezłomnym Adwokatom

W przeddzień 56 rocznicy Poznańskiego Czerwca`56 odbyła się ceremonia oddania hołdu Niezłomnym Poznańskim Adwokatom, którzy bez wahania spełnili obowiązek, i nie zważając na restrykcje zawodowe i polityczne prześladowania, bronili przed sądami uczestników zbrojnych walk na ulicach w Poznaniu 28 czerwca 1956 roku. Podobną postawę wykazali po 13 XII 1981r.

Zebranych przywitał adwokat Andrzej Reichelt, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Obecni byli wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej, poznański adwokat Zenon Marciniak, wicedziekan ORA w Poznaniu, adwokat Benon Rozwałka. Urząd Miasta Poznania reprezentował wiceprezydent Jerzy Stępień. Na uroczystość przybył sędzia Krzysztof Józefowicz, prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Nie zabrakło delegacji kombatantów, organizacji społecznych. Licznie przybyła młodzież.

Wiceprezydent Jerzy Stępień mówił, że to właśnie w Poznaniu po raz pierwszy społeczeństwo upomniało się o niezbywalne atrybuty człowieka ? o wolność, prawo i chleb. Uczestników walk- mówił J. Stępień – spotkały represje ze strony władz, a jednymi z tych, którzy im pomogli byli poznańscy adwokaci. Nie zważając na groźby, bynajmniej nie werbalne i różnorakie szykany – spełnili podstawowy obowiązek adwokata – bronili oskarżonych w politycznych, de facto, procesach.
Dziekan A. Recihelt dziękując wszystkim przybyłym na ceremonię, z dumą mówił, że jest to jedyny pomnik ku czci adwokatów w Polsce. Szczególnie dziękował kombatantom, tym którzy odzyskali wolność i dobre imię dzięki pomocy Niezłomnych Poznańskich Adwokatów.
Ceremonia złożenia wiązanek kwiatów zakończyła uroczystość.

Sprawdź także

Oświadczenie 13 sędziów IC SN

Oświadczenie 13 Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Nie można wybierać kandydatów na Prezesa Izby Cywilnej …