Strona główna / Aktualności / Oddano hołd Niezłomnym Adwokatom

Oddano hołd Niezłomnym Adwokatom

W przeddzień 56 rocznicy Poznańskiego Czerwca`56 odbyła się ceremonia oddania hołdu Niezłomnym Poznańskim Adwokatom, którzy bez wahania spełnili obowiązek, i nie zważając na restrykcje zawodowe i polityczne prześladowania, bronili przed sądami uczestników zbrojnych walk na ulicach w Poznaniu 28 czerwca 1956 roku. Podobną postawę wykazali po 13 XII 1981r.

Zebranych przywitał adwokat Andrzej Reichelt, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Obecni byli wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej, poznański adwokat Zenon Marciniak, wicedziekan ORA w Poznaniu, adwokat Benon Rozwałka. Urząd Miasta Poznania reprezentował wiceprezydent Jerzy Stępień. Na uroczystość przybył sędzia Krzysztof Józefowicz, prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Nie zabrakło delegacji kombatantów, organizacji społecznych. Licznie przybyła młodzież.

Wiceprezydent Jerzy Stępień mówił, że to właśnie w Poznaniu po raz pierwszy społeczeństwo upomniało się o niezbywalne atrybuty człowieka ? o wolność, prawo i chleb. Uczestników walk- mówił J. Stępień – spotkały represje ze strony władz, a jednymi z tych, którzy im pomogli byli poznańscy adwokaci. Nie zważając na groźby, bynajmniej nie werbalne i różnorakie szykany – spełnili podstawowy obowiązek adwokata – bronili oskarżonych w politycznych, de facto, procesach.
Dziekan A. Recihelt dziękując wszystkim przybyłym na ceremonię, z dumą mówił, że jest to jedyny pomnik ku czci adwokatów w Polsce. Szczególnie dziękował kombatantom, tym którzy odzyskali wolność i dobre imię dzięki pomocy Niezłomnych Poznańskich Adwokatów.
Ceremonia złożenia wiązanek kwiatów zakończyła uroczystość.

Sprawdź także

Sądowe roszady w Poznaniu

Minister Adam Bodnar powołał właśnie troje nowych prezesów w sądach w Poznaniu. Tutejsze i krakowskie …