Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Aktualności / PAD atakuje Luksemburg

PAD atakuje Luksemburg

– Uważam, że Komisja Europejska nie ma racji. Uważam, że TSUE orzekając w tej sprawie, zajmował się naszą sprawą wewnętrzną. Mówiłem o tym np. kanclerz Angeli Merkel. Moim zdaniem praktyki TSUE są groźne i niebezpieczne dla suwerenności – mówił w wywiadzie dla radiowej „Trójki” prezydent Andrzej Duda.
– Będziemy odpowiadać Komisji Europejskiej. Na różne sposoby. Liczę na zdrowy rozsądek. Nasze rozwiązania funkcjonują w innych krajach. Powiem więcej – w wielu krajach europejskich funkcjonują o wiele bardziej polityczne prawa związane z sądownictwem – choćby w Niemczech. KE jest niezadowolona z wyboru, jakiego dokonali Polacy, z powodów ideologicznych – podkreślał.
– Zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości, także w SN, są potrzebne i powinny być przeprowadzone. Pewna epoka powinna się zakończyć ostatecznie w dziejach polskiego sądownictwa, powinno w sądzie orzekać pokolenie jednak trochę młodsze, z innych czasów, a przede wszystkim uważam, że są potrzebne takie zmiany, które spowodują, że ludzie odzyskają wiarę w polski wymiar sprawiedliwości. Dzisiaj jej nie ma. Większość ludzi wypowiada się, że polski wymiar sprawiedliwości wymaga zmiany – stwierdził prezydent.
Nowelizacja ustawy o SN
17 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym.
Przypomnijmy, że Senat przyjął kolejną nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Wcześniej, w ekspresowym tempie i po burzliwej dyskusji przyjął ją Sejm. Wnioskodawcy projektu wyjaśniali, że „zmiana legislacyjna dotyczy istniejącego w obowiązującym ustawodawstwie rozwiązania umożliwiającego sędziemu Sądu Najwyższego albo Naczelnego Sądu Administracyjnego, który osiągnął ustawowy wiek przejścia w stan spoczynku, dalsze zajmowanie stanowiska sędziowskiego”.
Jak czytamy w projekcie, „dotychczasowe unormowanie określa ten wiek na poziomie 65 lat. Wprowadzało jednak możliwość dalszego zajmowania stanowiska sędziego, jeżeli osoba zainteresowana uzyskała stosowną zgodę wskazanego organu władzy wykonawczej (Prezydenta RP)”. Autorzy projektu podkreślają, że celem kolejnej nowelizacji ustawy jest m.in. „umożliwienie sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku na podstawie ustawy o Sądzie Najwyższym z 2017 r. powrót do pełnienia funkcji sędziego, a także funkcji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz prezesów izb Sądu Najwyższego”.

Projekt przewiduje też, że wszyscy sędziowie SN i NSA, którzy przeszli na emeryturę na podstawie uchylanych przepisów, zostaną z mocy prawa przywróceni do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym w dniu wejścia w życie ustawy o Sądzie Najwyższym z grudnia 2017 r. Dziś prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o SN

Sprawdź także

Nie wolno się poddać

Wraz z początkiem roku 2022 nową dyrektorką Amnesty International w Polsce została Anna Błaszczak- Banasiak. …