Strona główna / Listy / Apel o wolną telewizję

Apel o wolną telewizję

W imieniu niezależnych twórców apeluję do wszystkich: – jeśli popieracie nasze stanowisko wyrażone w Liście Otwartym do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, wysyłajcie maile do KRRiT i podpisujcie na stronie: petycje.pl

Oto treść listu.
Do:
Krajowa Rada Radiofonii i Telewzizji Pan Jan Dworak przewodniczący, ul. Sobieskiego 101 00-763 Warszawa 22 597 30 42 przewodniczacy@krrit.gov.pl ,skargi@krrit.gov.pl
Szanowny Panie Przewodniczący,
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji z sierpnia 2010, a przede wszystkim sposób wyboru Rad Nadzorczych mediów publicznych miały przynieść zmiany funkcjonowania polskiego radia i telewizji – i to co najważniejsze – być krokiem na drodze do ich odpolitycznienia. Konkurs, publiczne przesłuchania kandydatów w obecności dziennikarzy, ważne rozmowy o istocie mediów publicznych w Polsce, ich przyszłości, programie, realizacji misji stwarzały nadzieję, że jest to możliwe, że powołani zostaną najlepsi. Jednak pojawiające się od paru tygodni informacje prasowe na temat problemów z wyborem członków Rady Nadzorczej TVP SA, wypowiedzi niektórych przedstawicieli Stowarzyszenia Ordynacka każą w to wątpić i boleśnie przypominają, że publiczne media – a szczególnie Telewizja – nadal są przedmiotem targów politycznych, łupem do wzięcia przez grupy towarzysko ? biznesowe. Nie liczy się dobro społeczne, nie liczą potrzeby odbiorców. Już teraz prowadzi się politykę faktów dokonanych, dokonuje się zmian, które uderzają w istotę Telewizji Publicznej. Przykładem jest chociażby komercjalizacja programu i będąca tego efektem rezygnacja z emisji programów regionalnych w paśmie programu 2, co pozbawia dużą część odbiorców ustawowo zagwarantowanego dostępu do informacji i publicystyki przygotowywanej przez oddziały terenowe TVP. Telewizja Polska jest własnością społeczną, podstawowym elementem demokratycznego państwa i nie może być traktowana jako czyjakolwiek własność.
Telewizja Polska jest marką o którą trzeba walczyć i którą należy zachować, instytucją, w której muszą być przestrzegane standardy profesjonalizmu i obiektywnego dziennikarstwa, a nie politycznej uległości i partyjnej służalczości.
Panie Przewodniczący,
Zwracamy się do Pana z prośbą o wybór członków Rad Nadzorczych zgodnie z oceną merytoryczną ich wiedzy i kompetencji. To określi, jakie będą media publiczne w przyszłości – czy uda się je wreszcie wyrwać z obłędnego kręgu różnego rodzaju politycznych układów. Uważamy, że konstytucyjny organ jakim jest KRRiT musi stać na straży interesu państwa i obywateli, dlatego zwracamy się do jej członków o decyzję, która będzie gwarantować przestrzeganie naszych podstawowych praw, jako odbiorców Telewizji publicznej. Wnosimy także o upublicznienie nagrań z przesłuchań, aby każdy obywatel miał możliwość odpowiedzi na pytanie, kto w tym konkursie był najlepszy.
Barbara Markowska-Wójcik
Przewodnicząca Zarządu ZZPT TVP SA Wizja

Sprawdź także

OLAF już jest

Spotkanie Prokuratora Generalnego i Prokuratora Krajowego z kierownictwem OLAF-u Prokurator Generalny Adam Bodnar i Prokurator …