Impeachment dla Trumpa

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu postawiła prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia pod zarzutem nadużycia władzy i obstrukcji parlamentarnego śledztwa. Tym samym został on trzecim prezydentem w historii kraju poddanym impeachmentowi, którego konsekwencją może być usunięcie z urzędu. Kolejnym etapem procedury będzie proces w Senacie.To jednak nie oznacza, że amerykański przywódca automatycznie traci stanowisko. Kolejnym etapem procedury będzie proces w Senacie, który prawdopodobnie odbędzie się w styczniu. Jest mało prawdopodobne, by doprowadził on do usunięcia Donalda Trumpa ze stanowiska, ponieważ wymagałoby to uzyskania co najmniej 2/3 głosów (67). W amerykańskim stuosobowym Senacie zasiada obecnie 53 Republikanów (to z ramienia tej partii Trump kandydował w wyborach prezydenckich), 45 Demokratów i dwóch senatorów niezależnych.

Ewentualna decyzja Senatu o usunięciu prezydenta Donalda Trumpa byłaby ostateczna, co oznacza, że nie przysługiwałoby od niej odwołanie. Obowiązki głowy państwa przejąłby wówczas wiceprezydent Mike Pence.

W całej historii Stanów Zjednoczonych tylko prezydenci Andrew Johnson i Bill Clinton zostali formalnie oskarżeni w procedurze impeachmentu. Żaden z nich nie został usunięty z urzędu.Richard Nixon ustąpuł z urzędu, aby nie wszczunano procedury impeachmentu.

Sprawdź także

Odbudować spalone sądy

„Sprawne, sprawiedliwe i stabilne sądy pilnują, aby publiczne pieniądze były dobrze wydawane: na nowe drogi, …