Ludobójstwo Izraela

Republika Południowej Afryki wniosła do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości pozew przeciwko Izraelowi w związku z domniemanym ludobójstwem Palestyńczyków w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni sędziowie mogą wydać nakaz natychmiastowego zawieszenia broni, jednak Izrael stara się do tego nie dopuścić. Naciskajmy na światowych przywódców, by poparli tę próbę przerwania wojny. Czym prędzej zakończmy ten koszmar!

Rząd Republiki Południowej Afryki wezwał Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze do wydania nakazu natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy, oskarżając Izrael o dokonywanie ludobójstwa. Wszystko jednak wskazuje na to, że rząd Netanjahu jest gotów walczyć do upadłego o opóźnienie tej decyzji.

Teraz, gdy miliony niewinnych ludzi uwięzionych w Palestynie wstrzymują oddech w oczekiwaniu na szybki werdykt, mamy do wykonania pilną misję: nakłonić nasze rządy do udzielenia RPA wsparcia w staraniach o zawarcie pokoju.

Nieważne, gdzie mieszkasz; nieważne, jakie masz poglądy polityczne – jeśli w ciągu najbliższych 24 godzin my, ludzie z całego świata, zjednoczymy się i wywołamy ogromną falę wsparcia dla zaprzestania bombardowań Strefy Gazy, będziemy mogli powstrzymać to, co według ekspertów ONZ może być „zaczątkiem ludobójstwa”. Gaza może nie mieć drugiej takiej szansy.

Izrael odpiera zarzuty o zbrodnie na Palestyńczykach, utrzymując, że jego działania są konieczne do pokonania Hamasu. Jednak na świecie rosną obawy, że brutalna napaść Izraela na Strefę Gazy, w następstwie przerażającego ataku Hamasu z 7 października ubiegłego roku, spełnia kryteria zbrodni wojennej, a być może nawet ludobójstwa. Już 23 tysiące Palestyńczyków straciło życie, a według doniesień jest wśród nich co najmniej 10 tysięcy dzieci.

Republika Południowej Afryki złożyła w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości przełomową skargę, w której domaga się od sądu zakończenia wojny. W 84-stronicowym pozwie, pełnym rozdzierających serce relacji, RPA oskarża Izrael o ludobójstwo i wzywa do natychmiastowej interwencji. Każde zdanie tego pozwu woła o bezzwłoczne działanie: powstrzymanie zabijania i położenie kresu cierpieniu Palestyńczyków w Strefie Gazy.

Nie możemy pozwolić, by odpowiedzią było głuche milczenie.

Jeśli nasze kraje zajmą wspólne stanowisko i zadeklarują poparcie dla wniosku RPA o zakończenie wojny, będziemy w stanie odeprzeć próbę zdyskredytowania tego postępowania przez Izrael i spróbujemy przyspieszyć decyzję sądu o ukróceniu cierpienia ludzi. Liczy się każda sekunda.

Bądźmy głosem, którego Strefa Gazy tak rozpaczliwie potrzebuje. Podpisz już teraz! Walczymy o prawa człowieka na całym świecie – od Sudanu, przez Mjanmę, aż po Ukrainę. Nasz zjednoczony głos udowodnił, że jest w stanie pokonać militarną siłę. Raz jeszcze stańmy w obronie Gazy. Niech zwycięży człowieczeństwo, pokój, współczucie i sprawiedliwość.

Z niesłabnącą determinacją,

Fadi, Marek, Ruth, Patri, John, Will, Abdelrahman, Bieta i Mo wraz z całym zespołem Avaaz

PS. Jako ruch obywatelski i organizacja prowadząca globalne kampanie Avaaz opiera się na opiniach ekspertów w kwestii tego, czy dana sytuacja może zostać uznana za ludobójstwo. Do tej pory eksperci nie wysunęli takiego wniosku w związku z działaniami Izraela w Strefie Gazy. Jednak organizacje działające na rzecz praw człowieka, takie jak Amnesty International, donoszą o „szokującej skali śmierci i zniszczenia” w Strefie Gazy oraz o „odrażającym wzroście odczłowieczającej i rasistowskiej retoryki wymierzonej w Palestyńczyków wśród niektórych członków izraelskiego rządu i władz wojskowych”. W listopadzie 2023 roku eksperci ONZ ostrzegali o „poważnym zagrożeniu ludobójstwem” Palestyńczyków. Szczegółowy wniosek RPA poparły już dziesiątki państw.

Sprawdź także

Odbudować spalone sądy

„Sprawne, sprawiedliwe i stabilne sądy pilnują, aby publiczne pieniądze były dobrze wydawane: na nowe drogi, …