Konwencja Stambulska prawem

W Unii Europejskiej wchodzi w życie Konwencja Stambulska o zapobieganiu przemocy wobec kobiet. Zapewni ona ochronę kobietom także w państwach, które dokumentu nie ratyfikowały lub, jak Polska, chcą się z niego wycofać.

Wszystko to składa się na spójny i kompleksowy system przeciwdziałania i zwalczania przemocy ze względu na płeć.To konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Została opracowana na podstawie przepisów i zasad zawartych w szeregu paktów i międzynarodowych konwencji takich, jak Międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych z 1966 roku, Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet, znanej jako„CEDAW” z roku 1979 czy też Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach osób z niepełnosprawnościami z 2006 roku. Konwencja stambulska jest najlepszym możliwym dokumentem chroniącym kobiety przed przemocą.

W 2020 roku do wypowiedzenia konwencji przez Polskę było blisko, pojawił się nawet formalny wniosek.  Aleksandra Magryta, koordynatorka Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem, mówiła wówczas: – Plan wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej przez polskie władze jest skandaliczny, bo wypowiedzenie konwencji realnie zagraża kobietom, a także dzieciom. W ubiegły piątek wyszłyśmy na ulice i w całej Polsce (blisko 30 miastach) protestowałyśmy przeciwko wypowiedzeniu konwencji. Na tym nie poprzestajemy. Będziemy dalej działać. Jako Wielka Koalicja za Równością i Wyborem, która zrzesza ponad 100 organizacji i grup nieformalnych, wysyłamy w tym tygodniu apel do instytucji unijnych o większą aktywność w obszarze zapobiegania przemocy i skuteczniejszej ochrony kobiet i dzieci. Apelujemy o niezwłoczną ratyfikację konwencji antyprzemocowej przez państwa członkowskie EU, jak również o przystąpienie UE do konwencji.

W 2021 roku pojawił się projekt ustawy autorstwa Ordo Iuris „Tak dla rodziny, nie dla gender”. 

 Był to projekt kładący nacisk na postrzeganie rodziny jako związku kobiety i mężczyzny, a jednocześnie akt postulujący wypowiedzenie konwencji stambulskiej jako „ideologicznej”. „Dostrzegając, że nieefektywne i nacechowane ideologiczne rozwiązania zawarte w konwencji stambulskiej nie tylko nie służą ochronie rodziny i jej członków przed zjawiskami patologicznymi, w tym problemami przemocowymi, ale prowadzą do ich nasilenia” – można było przeczytać w tekście.

Więcej wyborcza.pl/wysokieobcasy



Sprawdź także

Odbudować spalone sądy

„Sprawne, sprawiedliwe i stabilne sądy pilnują, aby publiczne pieniądze były dobrze wydawane: na nowe drogi, …