Najnowsze informacje
Strona główna / Aktualności / Miłość to nie choroba

Miłość to nie choroba

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii

17 maja to Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Dzień ten upamiętnia usunięcie przez WHO homoseksualizmu z listy chorób w 1990 roku. Osoby LGBTI wciąż muszą się mierzyć z dyskryminacją, uprzedzeniami i agresją, które z biegiem lat wręcz tylko się zaostrzają. Tym bardziej potrzebne są działania na rzecz równego traktowania osób LGBTI, które na stałe wpisane są w katalog prac HFPC.

Przemoc i rosnąca fala nienawiści z perspektywy badań europejskich

Problem nierównego traktowania osób nieheteronormatywnych jest obecny niestety w wielu społeczeństwach. Jak pokazują badania Agencji Praw Podstawowych UE z 2020 r., 40 % osób LGBTI doświadczyło w ciągu ostatnich 5 lat molestowania lub przemocy ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową. Aż dwie trzecie respondentów z Polski uznało, że w ostatnim czasie w kraju wzrósł poziom przemocy i dyskryminacji względem osób nieheteronormatywnych. Jako główną przyczynę takiej zmiany wskazywano wypowiedzi i nastawienie polityków i przedstawicieli władz.

Niemal wszystkie osoby biorące udział w badaniu uznały, że uprzedzenia względem osób LGBTI nie są należycie zwalczane przez organy państwa.  W tym kontekście należy wspomnieć chociażby o atakach na osoby LGBTI, które miały miejsce w trakcie kampanii prezydenckiej w 2020 r. czy przyjmowaniu przez samorządy uchwał przeciwko „ideologii LGBT”.

Więcej o sytuacji osób LGBT piszemy w raporcie: 2020. Pandemia, kryzys praworządności, wyzwania dla praw człowieka (s. 53-57).

Poziom ochrony praw i wolności osób LGBTI w Polsce jest na niskim poziomie, co potwierdza również publikowany corocznie ranking ILGA Europe, gdzie Polska zajmuje jedne z ostatnich miejsce pośród krajów Unii Europejskiej.

Bez ochrony przed mową nienawiści

W Polsce brak jest przepisów, które chroniłyby przez przestępstwami lub mową nienawiści motywowanymi uprzedzeniami wobec osób LGBTI. Od wielu lat organizacje międzynarodowe bezskutecznie wzywają Polskę do wprowadzenia w tym zakresie odpowiednich zmian w prawie. W efekcie dochodzenie ochrony swoich praw w takich przypadkach jest albo bardzo utrudnione, albo wręcz niemożliwe. Sprawcy wypowiedzi naruszających godność osób LGBTI pozostają bezkarni.

Praktyczne skutki nieuznawania związków par jednopłciowych

W odróżnieniu od zdecydowanej większości krajów UE Polska nie przewiduje jakiejkolwiek formy ochrony i uznania dla związków osób tej samej płci. W efekcie oznacza to, że te osoby nie mogą korzystać z przywilejów gwarantowanych małżonkom, np. zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku od darowizn, prawa do wspólnego opodatkowania, prawem do zasiłku na czas sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny czy zarejestrowania w polskich księgach stanu cywilnego aktu małżeństwa zawartego za granicą.

Więcej na stronie HFPC

Sprawdź także

Podła wolta Manowskiej

Pierwsza prezes SN neosędzia Małgorzata Manowska najpierw ogłosiła, że będzie kierować pracami Izby Pracy do …