Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Moja kancelaria / Ostatnia barykada sędziów

Ostatnia barykada sędziów


Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, otrzymał nagrodę im. Edwarda J. Wende. Kapituła nagrody doceniła rzetelność zawodową sędziego,który pomimo politycznych nacisków sprzeciwia się zmianom w sądownictwie wprowadzanym przez PiS ( Piszemy o tym w artykule „Honory dla odważnych prawników”).

Tuleya jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych członków stowarzyszenia „Iustitia”, które pod rządami PiS regularnie staje w obronie niezależności sądów. Rzecznicy dyscyplinarni dla sędziów przesłuchiwali go w sprawie pytań prejudycjalnych, które 4 września 2018 zadał Trybunałowi Sprawiedliwości UE, a także w sprawie udziału w festiwalu Pol’and’Rock Jerzego Owsiaka, podczas którego wypowiadał się na tematy związane z sądownictwem.
Igor Tuleya stwierdził w TOK FM, że obecnie w Polsce powstał nowy rodzaj sędziego – “sędzia obywatelski”.

  • To sędzia, który wyszedł do ludzi i rozmawia z nimi, uczestniczy w debacie publicznej dotyczących spraw ważnych dla sędziów, czyli niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Nie chodzi o to, że taki sędzia edukuje ludzi, a jeżeli już, to jest to dialog, a nie pouczanie – tłumaczył. – Taka edukacja idzie w obie strony. Uczymy się, jak ludzie rozumieją prawo, czego oczekują od sądów – dodał.

Wśród oczekiwań, jak mówił Tuleya, często pojawia się postulat, żeby zmienił się język, jakim pisane są uzasadnienia wyroków, bo obecnie jest zbyt urzędniczy. – Obywatele oczekują, że sędzia będzie mówił ludzkim językiem – mówił /
Sędzia wyraził też nadzieję, że działalność Iustitii nie jest odbierana jako działalność polityczna. Podkreślił, że sędziowie wypowiadają się publicznie jedynie na tematy związane z prawem.

  • Nasi przeciwnicy próbują przyszyć nam łatkę polityków, ale w dzisiejszych czasach taki argument jest komiczny. Politykami jest Rada Języka Polskiego, która wyśmiała “paski” w TVP, lekarze-rezydenci, nauczyciele – argumentował.

Igor Tuleya przypomniał też niedawne słowa Jarosława Kaczyńskiego, który przekonywał, że sądy są “ostatnią barykadą” przeszkadzającą w “naprawieniu państwa”. Sędziów, którzy byli na Pol’and’Rock określono mianem „błotnych sędziów”.

  • Uważam, że to cudowne komplementy. Żałuję, że od pięknych, młodych dziewczyn nie słyszę takich słów. Tak, sądy są ostatnią barykadą. Przypominam, że obrońcy ostatniej barykady nigdy się nie poddają i nigdy nie uciekają. Do końca będziemy bronili tych wartości – deklarował.

Nagroda im. Wendego przyznawana jest osobom, które działają zgodnie z zasadami etyki zawodowej i profesjonalizmu, wyróżniły się niezłomną postawą, działają na rzecz praw obywatelskich i praw człowieka.

Więcej w w Aplikacji Radia TOK FM

Sprawdź także

Wyborczy dyskomfort

Adam Gendźwiłł na łamach portalu moonitorkonstytucyjny.ue pisze: Ułomne wybory zamiast święta demokracji, ale głosować trzeba.Wybory …