Strona główna / Aktualności / Ratyfikować protokół o niepełnosprawnych

Ratyfikować protokół o niepełnosprawnych

W Polsce żyje ponad 4,5 miliona osób z niepełnosprawnościami: jedynie trzech na dziesięciu uczniów z niepełnosprawnościami uczy się w szkole ogólnodostępnej, która zapewnia edukację włączającą; jedynie 9,1 % osób z niepełnosprawnościami osiąga wykształcenie wyższe (25,8 % osób sprawnych); stopa bezrobocia wśród osób z niepełnosprawnościamiwynosi ponad 18 %; ponad 70 tysięcy osób z niepełnosprawnością jest ubezwłasnowolnionych. 6 września 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Bezpośrednie stosowanie przez sądy jej przepisów napotyka jednak na poważne utrudnienia. Zgodnie z Konwencją państwo-strona zobowiązane jest jedynie do cyklicznego sprawozdawania postępów w zakresie realizacji zobowiązań wynikających z tej Konwencji. Protokół fakultatywny przewiduje natomiast możliwość składania skarg indywidualnych przez osoby, które twierdzą, że są ofiarami naruszenia przez państwo-stronę postanowień Konwencji.
Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar zwrócił się do Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło z apelem o ratyfikowanie przez Polskę Protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Apel poparło 170 organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami, ochrony praw człowieka, równego traktowania i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. O apelu Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował podczas konferencji prasowej, w której udział wzięły również: Zastępczyni RPO ds. Równego Traktowania dr Sylwia Spurek, Dyrektor Zespołu ds. Równego Traktowania w Biurze RPO Anna Błaszczak, dr Monika Zima-Parjaszewska z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Anna Rutz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
XXX
RPO zwrócił się także do Pełnomocnika Rządu ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania oraz Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych ws. dostosowania lokali wyborczych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Zdecydowana większość polskich wyborców, w tym osób niepełnosprawnych i starszych, woli głosować osobiście w lokalu wyborczym. Wynika tak z badań przeprowadzonych przez CBOS i Biuro RPO. Tylko niewielka część wyborców niepełnosprawnych i starszych chce korzystać z alternatywnych procedur głosowania, czyli korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. Dlatego tak bardzo istotne jest dostosowanie lokali wyborczych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Obecnie przeważająca większość kontrolowanych lokali (81%) nie spełnia kryteriów technicznych określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Przygotowywany szczegółowy raport RPO z podejmowanych w latach 2014 ? 2015 kontroli lokali wyborczych mających status dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych będzie zawierał dodatkowo wyniki kontroli przeprowadzonych przez organizacje pozarządowe. W raporcie znajdą się także rekomendacje dla ustawodawcy oraz propozycje zmian organizacyjnych i technicznych. Docelowo połowa lokali wyborczych na terenie każdej gminy powinna być w pełni dostosowana do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. RPO zwraca się o podjęcie skutecznych działań mających zapewnić wyborcom niepełnosprawnym ochronę ich praw wyborczych.

Sprawdź także

Sądowe roszady w Poznaniu

Minister Adam Bodnar powołał właśnie troje nowych prezesów w sądach w Poznaniu. Tutejsze i krakowskie …