Rodziny czekały 30 lat

Monique Olivier, 75-latka odsiadująca dożywocie, stanie we wtorek przed sądem w Paryżu. Była żona seryjnego mordercy Michela Fournireta, nazwanego przez media „Ogrem z Ardenów”, jest oskarżona o współudział w uprowadzeniach trzech młodych kobiet. Dla rodzin zmarłych może to być ostatnia szansa na sprawiedliwość – pisze w niedzielę „The Guardian”.

Od ponad 30 lat rodzice brytyjskiej studentki Joanny Parrish walczą o sprawiedliwość. Ich córka została zamordowana w 1990 roku przez francuskiego seryjnego mordercę Michela Fournireta. Gdy zabójca pozostawał niezidentyfikowany i przebywał na wolności, Roger Parrish i jego była żona Pauline podróżowali do północnej Burgundii w poszukiwaniu wskazówek, przepytując świadków, zmuszając śledczych do dalszych poszukiwań i szukając odpowiedzi, których nigdy nie znaleźli.

Fourinet, znany jako „Ogr z Ardenów”, został w końcu schwytany i skazany na dożywocie w 2008 roku za zamordowanie siedmiu innych dziewcząt i młodych kobiet. Minęło kolejnych dziesięć lat, zanim przyznał się do zabicia Joanny Parish i dwóch kolejnych ofiar, których ciał nigdy nie odnaleziono – 19-letniej Marie-Angele Domece, która zniknęła w drodze do domu ze szkoły w 1988 roku i dziewięcioletniej Estelle Mouzin, która zaginęła w 2003 roku. Fourniret zmarł jednak w 2021 roku, zanim mógł stanąć przed sądem i odpowiedzieć karnie zabicie kolejnych kobiet.

We wtorek Monique Olivier, była żona i wspólniczka zabójcy, odsiadująca obecnie dożywocie za rolę w trwającej 17 lat serii porwań i zabójstw, która wstrząsnęła Francją, pojawi się w paryskim sądzie jako oskarżona o współudział w uprowadzeniu Domece, Parrish i Mouzin.

Dla Rogera Parrisha, emerytowanego urzędnika państwowego z Newnham on Severn w Gloucestershire w Wielkiej Brytanii, proces 75-letniej Monique Olivier jest gorzką kulminacją niekompetencji francuskiej policji i wymiaru sprawiedliwości, które „zawiodły” jego rodzinę – pisze „The Guardian”. – Fourniret nigdy nie zostanie skazany za morderstwo naszej córki i jest to wina francuskiego wymiaru sprawiedliwości – powiedział ojciec zamordowanej kobiety na początku tego roku.

Źródło: tvn24.pl

Sprawdź także

Wybór Polaka do ETPC

Kadencja sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z ramienia Polski – prof. dr hab. Krzysztofa Wojtyczka – …