Najnowsze informacje
Strona główna / Listy / Zapłacą z własnej kieszeni

Zapłacą z własnej kieszeni

Bardzo się cieszę, że prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wprowadzającą odpowiedzialność finansową urzędników za wydanie błędnych decyzji lub za zaniechania rażąco naruszające prawo. Po jej opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, nowe prawo wejdzie w życie za kwartał, czyli najpewniej w pierwszej połowie maja tego roku. Maksymalna wysokość odszkodowania, jaką może zapłacić urzędnik to równowartość jego rocznego wynagrodzenia.
Pracownik zarabiający średnią pensję na przykład w administracji skarbowej, gdyby w ciągu najbliższych miesięcy został ukarany najwyższą karą, byłby biedniejszy o około 50 tys. zł (przeciętna płaca w „skarbówce” wynosiła w 2010 r. 3955 zł).
Może w końcu urzędnicy przestaną nas lekceważyć. Byc może teraz urzędnik pomyśli nie dwa ale i trzy razy i sprawdzi obowiązujące przepisy zanim wyda decyzję. Nie może być tak, że reprezentujący państwo urzędnik lekceważy to państwo poprzez swoją nieudolność, a za jego błędy płacili podatnicy. Teraz będzie płacił za nieudolność z własnej kieszeni.
Lucyna Komorowska

Sprawdź także

Adwokacka inspiracja

Naczelna Rada Adwokacka wraz z Zespołem ds. Kobiet przy NRA zapraszają do udziału w konkursie …