Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Zarzuty dla Schaba i Radzika?

Zarzuty dla Schaba i Radzika?

Prokuratura krajowa wszczęła śledztwo ws. Schaba i Radzika. Za blokowanie sędziego Tulei

To pierwsze śledztwo dotyczące Piotra Schaba i Przemysława Radzika, którzy są twarzami „reform” Ziobry. Prokuratura oceni, czy złamali prawo nie wykonując orzeczeń TSUE i nie dopuszczając do orzekania bezprawnie zawieszonego Igora Tulei

Jak ustaliło OKO.press, śledztwo wszczął 21 lutego 2024 roku wydział spraw wewnętrznych prokuratury krajowej. Ten wydział powołał PiS do ścigania sędziów i prokuratorów. Teraz zachodzą w nim zmiany. Od niedawna wydział ma nowego naczelnika, trwa też audyt śledztw.

Śledztwo wszczęto w sprawie przekroczenia uprawnień przez prezesa i wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie, poprzez odmowę dopuszczenia do orzekania sędziego Igora Tulei. Chodzi o okres listopad 2020 – lipiec 2021 roku, gdy sędzia został bezprawnie zawieszony przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną. Izba uchyliła mu immunitet, bo prokuratura chciała mu postawić bezpodstawny zarzut za wpuszczenie dziennikarzy na ogłoszenie krytycznego dla PiS orzeczenia.

Sędzia domagał się wtedy dopuszczenia do orzekania na podstawie historycznej uchwały pełnego składu SN ze stycznia 2020 roku, w której podważono legalność neo-KRS, neo-sędziów i Izby Dyscyplinarnej, która go zawiesiła. Powoływał się też na orzeczenia TSUE, który najpierw zawiesił nielegalną Izbę, a w lipcu 2021 roku orzekł, że nie jest ona legalnym sądem.

W tym okresie prezesem Sądu Okręgowego w Warszawie był Piotr Schab, a jego zastępcą Przemysław Radzik. To oni blokowali powrót do pracy sędziego Igora Tulei. Schab jest teraz byłym już prezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie i buntuje się przeciwko decyzji ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o jego odwołaniu.

Więcej na OKOpress.pl

Sprawdź także

Doroczny raport AI

50 tysięcy osób odwiedziło naszą stronę internetową w poszukiwaniu rzetelnych informacji w dniu ogólnokrajowego referendum …