Strona główna / Korporacje prawnicze i trybunały / Dublerzy obronili stołki KRS

Dublerzy obronili stołki KRS

Przepisy ustawy o KRS są zgodne z konstytucją – ogłosiła w poniedziałek Julia Przyłębska. Prezes Trybunału Konstytucyjnego odczytała wyrok dotyczący m.in. powoływania członków KRS przez Sejm. Orzeczenie zapadło większością głosów.
Wyrok wydano na posiedzeniu niejawnym. Wnioskowali o niego członkowie nowej KRS i senatorowie PiS. Sprawę badał pięcioosobowy skład, któremu przewodniczyła Przyłębska. Prezes wyznaczyła do niego jedynie tych sędziów, którzy zostali wybrani do TK przez PiS.
Projekt orzeczenia przygotował Justyn Piskorski. Rzecznik Praw Obywatelskich zakwestionował wcześniej jego kompetencje w tym zakresie. Uznał, że jako tzw. sędzia dubler nie może podejmować tego typu działań i chciał, by Piskorski został wyłączony.

TK oddala wniosek – powiedziała Przyłębska.
Prezes poinformowała również, że – niejednogłośnie – uznano za niekonstytucyjne prawo odwoływania się od decyzji KRS do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sędziowskich konkursach. „Teraz rząd powie, że sprawę przez TSUE trzeba umorzyć, bo nie ma już w polskim prawie przepisu, na którym SN zadał pytania prawne” – zauważyła dziennikarka Ewa Siedlecka.
Wyrok w tej sprawie miał początkowo zostać wydany 14 marca. Ale gdyby się tak stało, byłby nieważny, m.in. z powodu niedochowania terminów.
Jeszcze przed wydaniem wyroku posłowie klubu Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej oceniali, że orzeczenie Trybunału w tej sprawie będzie nieważne. Jak wskazywali, w składzie orzekającym jest sędzia Justyn Piskorski, czyli – ich zdaniem – „osoba, która nie jest sędzią TK”. „Jaskrawe naruszenie”. Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do Trybunału Orzeczenie… czytaj dalej » Również Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar twierdził, że w wydawaniu wyroku ma brać osoba nieuprawniona do orzekania, czyli sędzia Piskorski. Według RPO został on – podobnie jak Mariusz Muszyński – wybrany do Trybunału na stanowisko już obsadzone przez sędziego wybranego przez poprzedni Sejm w październiku 2015 roku i niezaprzysiężonego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ponadto, w opinii RPO wyrażonej w piśmie do Trybunału Konstytucyjnego, orzeczenie TK może być nieważne, gdyż datę ogłoszenia wyroku wyznaczono przed upływem ustawowego terminu na zgłoszenie udziału i stanowiska przez Rzecznika w tej sprawie. (http://www.tvn24.pl)

Sprawdź także

HFPC o legalnej aborcji

W ostatnim czasie Sejm zajmował się rozpatrzeniem projektów ustaw, które dotyczą dostępu do aborcji. Wszystkie te …