Strona główna / Szczypta soli / A Jaćwingów mi żal

A Jaćwingów mi żal

Średniowieczni kronikarze zapisali, iż książę Mieszko został ochrzczony 14 kwietnia 966 roku, przypomina o tym w Polskim Radio prymas Polski. Chrzest Polski miał przełomowe znaczenie dla rozwoju Polski – mówił w Jedynce prymas Polski, metropolita gnieźnieński, arcybiskup Wojciech Polak. Rozpoczynają się w zatem Wielkopolsce główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Prymas przyznał, że nie wiadomo z całą pewnością, gdzie się to stało, ale miało przełomowe znaczenie dla dalszych dziejów naszego kraju. Chrzest poprzedziło przybycie do Mieszka czeskiej księżniczki Dąbrówki, która została później jego żoną. Prymas podkreślił, że chrzest był początkiem budowania państwa polskiego. Oznaczał też jego wejście w krąg państw europejskich. Arcybiskup dodał jednak, że struktura państwa była ukształtowane już wcześniej, o czym świadczą zachowane z tamtego okresu grodziska.
Prymas zachęca do refleksji. Rozmówca Jedynki podkreślił, że historię należy przeżywać patrząc w przyszłość. Rocznica chrztu Polski powinna więc skłonić wiernych do refleksji nad własnym chrztem i jego znaczeniem dla ich życia. 1050 lat temu polski władca Mieszko I przyjął chrześcijaństwo. Chrzest księcia Polski zapoczątkował chrystianizację naszego kraju i włączył Polskę do wspólnoty europejskich chrześcijańskich państw. Po wielu latach badań początków polskiej państwowości wciąż brak jednoznacznych odpowiedzi na wiele pytań dotyczących tego jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.
Jak refleksja to refleksja. Przypomina mi się Pierwsza Wyprawa Krzyżowa. Ta udana, ? wyprawa wojenna, która zapoczątkowała okres zbrojnych krucjat, rozpoczętych przez papieża Urbana II od apelu na synodzie w Clermont 27 listopada 1095 roku. Wyprawa wyruszyła w 1096 roku, z podwójnie obranym celem ? zdobycia Jerozolimy i Ziemi Świętej oraz uwolnienia wschodnich chrześcijan spod islamskiej władzy.Po raz pierwszy Chrześcijanie z Krzyżem na piersiach dokonali ludobójstwa. Po zwycięstwie nastąpiła rzeź obrońców i mieszkańców miasta. Z żołnierzy ocaleli jedynie ci, którzy poddali się Rajmundowi z Tuluzy. Zabito 40 tysięcy zwykłych mieszkańców miasta, muzułmanów i żydów. Część krzyżowców, m.in. Tankred, usiłowała ocalić mieszkańców zebranych w meczecie Umara, którzy jednak również zostali wybici. Trupy były w następnych dniach wynoszone za miasto przez jeńców i usypywane w stosy ?wyższe niż domy?. Doszło także do masowej grabieży. Następnie krzyżowcy urządzili uroczystą procesję do Grobu Świętego, by spełnić ślubowania podjęte na początku krucjaty.
A oto Czwarta Krucjata zakończona zdobyciem Konstantynopola. Czwartą krucjatę zaczęto planować pod koniec 1199 roku z inicjatywy papieża Innocentego III.Wśród krzyżowców zabrakło głów koronowanych, nie było również znaczniejszych uczestników poprzednich krucjat lub choćby walk w Palestynie. Zamiast odzyskać Jerozolimę zdobyto i splądrowano stolicę Wschodniego Cesarstwa i Chrześcijaństwa. O tym,że Krzyżowcy dali i upust swojej morderczej żądzy mordując, gwałcąc i plądrując chrześcijan gorszego sortu, nie trzeba chyba nikomu przpominać…
A oto dzieje polskich wypraw krzyzowych. Od II wieku n.e. notuje się slady kultury sudowskiej występującej na terenie Jaćwingów. Ptolemeusz pisał o „Sudinach” Przed X wiekiem n.e. ? Jaćwingowie (Sudowowie) są częścią ludów bałtyjskich, (nazywanych Estami). X wiek ? Bolesław I Chrobry sprzymierza się z Jaćwingami w walce przeciw Rusi i pozostałym plemionom pruskim; pierwsze wzmianki kronikarzy ruskich o najazdach Rusinów na teren Jaćwieży. nieudane próby chrystianizacji Jaćwieży przez Brunona z Kwerfurtu (1009 rok). XI-XII wiek ? walki Jaćwingów z Polakami i Rusinami, czasowe koalicje z Polakami przeciw Rusinom i Prusom (w wyniku wspólnych najazdów została zniszczona pruska Galindia). Najazdy na Mazowsze, a nawet na lubelską Małopolskę spowodowały odwetowe najazdy książąt polskich. Bolesław V Wstydliwy zorganizował najazd na ich ziemie i pokonał ich w bitwie pod Brańskiem. Kilkanaście lat potem powracający z łupami zagon jaćwieski został rozbity przez Leszka Czarnego. Ich los przypieczętowała przegrana bitwa nad rzeką Nurzec. 1283-1422 ? tzw. pustka plemienna; ziemie jaćwieskie są w dużym stopniu wyludnione, pokrywa je puszcza (niem. Wildenis ? pustkowie), która jest miejscem polowań i terenem rozgraniczenia wpływów Litwinów, Polaków i Krzyżaków. Ziemie Jaćwingów pokojem melneńskim w 1422 roku podzielono między Królestwo Polskie, zakon krzyżacki i Wielkie Księstwo Litewskie – tyle wikipedia.
Wymordowano Jaćwingow, Prusów i innych pogan. Dzisiaj „profesor“ Krystyna Pawłowicz i jej guru Nadprezes, oderwawszy się od koryta krzyczą o ludziach gorszego sortu. Ich też trzeba wymordować? A gdzie chrześcijańskie miłosierdzie? Patrząc na spasione mordy pisiorów nasuwa się refleksja,że zostało chyba w zamordowanej i zgwałconej Jerozolimie podczas I Wyprawy Krzyżowej.

Sprawdź także

Dawid i Goliat

W dniach 25-26 kwietnia w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja o pozwach typu SLAPP organizowana przez Agorę, …