Najnowsze informacje
Finansowanie pomostowe
Strona główna / Szczypta soli / Amnestia jak za Breżniewa

Amnestia jak za Breżniewa

Zgodnie z komunistycznym obyczajem od czasu do czasu należy ogłosić amnestię. Cały swiat z niepokojem oczekiwał procesów członków Greenpeace, którzy chcieli obronić Arktykę, a tu niespodzianka.Procesu nie będzie. Pretekstem do ocieplenia wizerunku prezydenta i Rosji jest okazja 20. rocznicy przyjęcia rosyjskiej konstytucji Z okazji kolejnej okrągłej rocznicy prezydent Władimir Putin zgodził się na amnestię m.in. dla ekologów z Greenpeace i wokalistek Pussy Riot. Święto rosyjskiej konstytucji przypada 12 grudnia. Amnestia może objąć tylko te osoby, które nie dopuściły się zbrodni, a także przestępstw związanych z napaścią na przedstawicieli władzy, w szczególności na stróżów prawa.
Putin „odpuścił” działaczom Greenpeace, którzy 18 września z pokładu pływającego pod banderą Holandii statku „Arctic Sunrise” usiłowali dostać się na należącą do koncernu paliwowego Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja. Początkowo Komitet Śledczy postawił im zarzut piractwa i terroryzmu, za co groziło im od 10 do 15 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. Pod koniec października zarzuty zmieniono na „chuligaństwo” – za to grozi siedem lat łagru.
Członkinie Pussy Riot mają opuścić łagry jeszcze przed Nowym Rokiem – taką informację podał prawnik kobiet. Dziewczyny zostały skazane za to, że w maju zeszłego roku w czasie trwającej kampanii prezydenckiej wykonały w moskiewskiej katedrze piosenkę „Bogurodzico, przegnaj Putina”.
W poniedziałek projekt ustawy dotyczącej amnestii wpłynął do Dumy – ta musi go jeszcze przegłosować. Obrońcy praw człowieka liczyli na to, że amnestią objęty zostanie również Michaił Chodorkowski, który odsiaduje wyrok w łagrze w Siegieżu na północy Rosji. Dziesięć lat temu miliarder został aresztowany i skazany na osiem lat więzienia za to, że ponoć nie zapłacił państwu podatków za ropę wydobytą przez Jukos. Potem był jeszcze drugi wyrok – 11 lat – za rzekomą kradzież ropy. Tej samej, za którą miał wcześniej nie zapłacić podatków.
Długa lista więźniów: Listę więźniów politycznych przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach i koloniach karnych w październiku sporządziło stowarzyszenie Memoriał, organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka i dokumentująca stalinowskie zbrodnie. Na liście znalazło się 70 osób, w tym opozycjoniści aresztowani w maju 2012 roku w Moskwie w czasie demonstracji przeciwko powrotowi Putina na Kreml, członkinie punkrockowej grupy Pussy Riot Nadieżda Tołokonnikowa i Maria Alochina, skazane w sierpniu ubiegłego roku na dwa lata łagru, a także krytyk Kremla, były prezes koncernu naftowego Jukos Michaił Chodorkowski i jego partner biznesowy Płaton Lebiediew. Za więźniów politycznych Memoriał uznał też aktywistów międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace.

Sprawdź także

Co wolno wojewodzie

Ulicami Białegostoku przeszedł marsz antycovidowców. Ulicami miasta przeszło kilkaset osób, mimo że zgłaszając zgromadzenie, organizatorzy …