Strona główna / Moja kancelaria / Ochrona życia, nie poczęcia

Ochrona życia, nie poczęcia

W momencie, kiedy konstytucję uchwalano, był ogromny spór właśnie na ten temat, czy to jest od poczęcia czy nie od poczęcia. Zgodzono się, że konstytucja chroni życie, nie przesądza sprawy od tego wcześniejszego terminu. Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu, nie w sentencji, przesądza tę właśnie wątpliwą sprawę – mówiła w TVN24 profesor Ewa Łętowska, komentując wyrok TK w sprawie aborcji.

W środę późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok kierowanego przez Julię Przyłębską Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku dotyczący aborcji. TK orzekł, że prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

Prof. Ewa Łętowska o uzasadnieniu TK: Ma manipulacyjny charakter

Zapytana o to, czy wyrok TK jest wyrokiem, czy też nie, w kontekście wezwań Strajku Kobiet, żeby lekarze, prokuratorzy i sądy ignorowali ten wyrok, bo zapadł z udziałem sędziów-dublerów i został wydany przez trybunał, który nie działa zgodnie z prawem, prof. Łętowska odpowiada, że jest to wyrok.

– Wyrok, który ma bardzo wiele wad – podkreśla.

Zdaniem prof. Łętowskiej jesteśmy świadkami „atrapizacji” wielu instytucji prawa.

KRS, TK, jego wyroki wydawane w wadliwym składzie i przy naruszeniach procedury, działalność nowych izb w Sądzie Najwyższym, ba, Sejm jako maszynka do głosowania jest na najlepszej drodze do atrapizacji itd. Co innego wynika z konstytucji, co innego z praktyki. Powstaje na naszych oczach takie „podwójne państwo”, gdzie funkcjonują instytucje atrapy

– stwierdziła.

W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z października ubiegłego roku w sprawie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Wcześniej Trybunał opublikował uzasadnienie tego orzeczenia.

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. Wniosek w tej sprawie złożyła w 2019 roku grupa ponad stu posłów PiS, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji.

Zdecydowana większość legalnych aborcji w Polsce odbywała się z powodu śmiertelnych wad płodu. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, w 2019 roku 97,6 proc. legalnych zabiegów przerywania ciąży wykonano właśnie z powodu śmiertelnej, nieuleczalnej wady płodu. W 2018 był to dokładnie taki sam odsetek (97,6 proc.), w 2017 – 97,9 proc., zaś w 2016 – 94,9 proc. Oznacza to, że decyzją Trybunału Konstytucyjnego w Polsce praktycznie zakazano legalnej aborcji.

Więcej na gazeta.pl

Sprawdź także

Szok dla sędziów

W niedzielę 14 kwietnia w programie „Wstajesz i Wiesz” na antenie TVN24 sędzia Beata Morawiec, …