Strona główna / Aktualności / Co zrobić z neo-sędziami

Co zrobić z neo-sędziami

Co obywatele myślą o neosędziach ?

IUSTITIA przygotowała projekt ustawy, która ma uporządkować kwestie neosędziów. Jako zasadę proponujemy powtórzenie konkursów (przeprowadzonych przez nielegalną neoKRS) przed Krajową Radą Sądownictwa, która zostanie utworzona w sposób zgodny z Konstytucją.

Politycy zwlekają z uporządkowaniem tej sprawy. Usprawiedliwiają to twierdzeniem, że społeczeństwo nie jest zainteresowane takim rozwiązaniem, że oczekuje recept łagodniejszych wobec tych, którzy skusili się na łatwe awanse. Tymczasem prawda wygląda inaczej.

Oto wnioski z badań przeprowadzonych przez Panel badawczy Ariadna dla Stowarzyszenia Iustitia – opublikowanych w sierpniu 2023 r.

  • Polacy negatywnie ocenili obecną Krajową Radę Sądownictwa, a jej działanie i przeprowadzane przez nią awanse sędziów 41% uznało za nielegalne i niezgodne z literą prawa. 40% nie ma tej kwestii zdania, 18% respondentów było przekonanych o legalności działań KRS.
  • Nieco lepiej niż Krajowa Rada Sądownictwa oceniono sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w Sądzie Najwyższym. O jej rzetelności i niezależności przekonanych było 23 proc. ankietowanych – odsetek nietypowo wysoki na tle ocen innych instytucji wymiaru sprawiedliwości PiS. Niemal dwukrotnie tyle osób (43 proc.) miało opinię przeciwną.
  •  Największa część respondentów, którzy zgodzili się ze stwierdzeniem o nielegalności aktualnej KRS – 40% – chciała cofnięcia awansów i przywrócenia sędziów na poprzednie stanowisko. 22% domagało się wyrzucenia ich z zawodu, a 21% – kary dyscyplinarnej. Tylko 4% pogodziłoby się z pozostawieniem ich na wyższym stanowisku.
  • Projekty ustaw przywracających praworządność przygotowane przez IUSTITIĘ odpowiadają oczekiwaniom obywateli. Politycy nie mogą mówić, że jest inaczej dla maskowania braku potrzebnych reform.

Względy polityczne nie mogą być ważniejsze od wartości konstytucyjnych. Stawką jest przekonanie ludzi, że legalny i uczciwy awans na stanowisko sędziego to jedyna opcja w demokratycznym państwie. Tylko tak można zbudować zaufanie do państwa, którego sądy są istotną częścią. Odpowiadają za ochronę praw obywateli.

Szczegółowe omówienie badań na BIQdata.pl Gazeta Wyborcza

Sprawdź także

Sądowe roszady w Poznaniu

Minister Adam Bodnar powołał właśnie troje nowych prezesów w sądach w Poznaniu. Tutejsze i krakowskie …