Strona główna / Aktualności / Czy Polska jest państwem prawa

Czy Polska jest państwem prawa

Na temat praktycznych zagadnień dotyczących praw człowieka będą mieli okazje rozmawiać uczestnicy konferencji pt. ?Ochrona praw człowieka. Zagadnienia praktyczne?, organizowanej przez Okręgową Izbę Radców Prawnych, Komisję Praw Człowieka – Krajowej Izby Radców Prawnych oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu
im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spotkanie odbędzie się 8 grudnia o godz. 10:00 w Auli Iuridicum Novum Wydziału Prawa i Administracji UAM. Udział w konferencji będzie doskonałą okazją do wysłuchania wystąpień m.in. na temat polskiego modelu skargi konstytucyjnej, roli Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w systemie ochrony praw człowieka w Polsce, prawa do nieodpłatnej pomocy prawnej jako elementu treści konstytucyjnego prawa do sądów, konstytucyjnych praw socjalnych i ich realizacji, a także na temat statusu uchodźców w Polsce czy przemocy w rodzinie. Swoją obecność zapowiedzieli znani przedstawiciele doktryny i praktyki prawniczej (m.in. dr Agata Hauser Uniwersytet ? A. Mickiewicza w Poznaniu, dr. Karolina Podstawa ? Uniwersytet Łódzki, prof. dr hab. Mariusz Jabłoński ? Uniwersytet Wrocławski, dr hab. Monika Florczak-Wątor, Uniwersytet Jagielloński, Prof. dr hab. Roman Wieruszewski ? Polska Akademia Nauk oraz dr Sylwia Spurek ? Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich i prof. PAN dr hab. Anna Młynarska-Sobaczewska ? Polska Akademia Nauk). Spotkanie odbędzie się w Auli Iuridicum Novum Wydziału Prawa i Administracji UAM, przy al. Niepodległości 53 w Poznaniu, w godz. 10:00-16:00. Wstęp na konferencję jest bezpłatny.
XXX
10 grudnia 2015 r. w całej Europie odbędzie się Europejski Dzień Prawnika poświęcony tematyce wolności słowa. Tego samego dnia obchodzony będzie także Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Europejski Dzień Prawnika ustanowiła Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) w celu promowanie idei państwa prawa i podstawowych
wartości wymiaru sprawiedliwości, a także aby propagować zawód prawnika jako obrońcy praw człowieka, wspierającego budowę społeczeństwa obywatelskiego. Europejski Dzień Prawnika organizowany jest we wszystkich krajach członkowskich CCBE. Tegorocznym tematem Europejskiego Dnia Prawnika jest wolność słowa. CCBE zwraca uwagę, że konieczność poszanowania tego prawa stała się szczególnie istotna w kontekście przeprowadzonych na początku tego roku zamachów na satyryczne czasopismo Charlie Hebdo w Paryżu, w którym zginęli niewinni ludzie. Wydarzenia te zmusiły do zastanowienia się nad tym, gdzie leży granica pomiędzy prawem do wyrażania swoich myśli oraz prawem do poszanowania cudzych poglądów i wyznania.
Obchody Europejskiego Dnia Prawnika organizowane są przez członkowskie samorządy prawnicze CCBE. Polskie obchody zorganizowane zostaną wspólnie przez Krajową Radę Radców Prawnych oraz Naczelną Radę Adwokacką. Na szczeblu centralnym w Warszawie odbędzie się debata dotycząca wolności słowa, na którą zaproszono wielu znamienitych prawników oraz dziennikarzy. Uczestnicy debaty zastanowią się między innymi nad tym, czy gwarancje wolności wypowiedzi w Polsce są wystarczające i jednakowe dla wszystkich obywateli, a także gdzie leży granica pomiędzy wolnością wypowiedzi a ochroną innych dóbr prawnie chronionych.
Na szczeblu okręgowych izb radców prawnych i okręgowych rad adwokackich przeprowadzony zostanie jednodniowy projekt edukacyjny. Radcowie prawni i adwokaci spotkają się w tym dniu z młodzieżą ze szkół ponadgimnazjalnych na terenie całej Polski i poprowadzą lekcje o roli prawników w ochronie praw podstawowych każdego obywatela, w tym prawa do wolności słowa, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki przestrzegania tego prawa w Internecie.

Sprawdź także

Sądowe roszady w Poznaniu

Minister Adam Bodnar powołał właśnie troje nowych prezesów w sądach w Poznaniu. Tutejsze i krakowskie …